Mesajı Okuyun
Old 21-09-2018, 18:53   #4
Avukat001

Sayın Av. Ozan Solak

4857 sayılı İş Kanunu’nun 60. Maddesi ve izin yönetmeliği hükümlerine göre izin isteğinin bir ay önceden işverene bildirilmesi işverenin işin durumuna göre izin dönemini belirleyeceği, kısaca izin verilmesi ve kullandırılmasının işverenin yönetim hakkı kapsamında belirtmiştir.İşveren bu yönetim hakkını dürüstlük kuralına uygun kullanmalıdır.

Dikkat etmeniz gereken nokta işverenin yıllık ücret iznini iş yönetimi çerçevesinde uygun bir zamanda kullanma hakkının bulunduğudur.

Somut olayınızda yukarıda belirttiğim ücretli izin bildiriminiz var ise ve işverenden yıllık ücret iznini makul bir zamanda kullanılacağına dair bir geri dönüş almadıysanız işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle fesihi yoluna gidebileceğinizi düşünüyorum.

Lawyer 92nin de belirttiği gibi yıllık ücretli izin anayasal bir haktır.

Kullandırılmaması işçiye 4857 sayılı iş kanunun 24/2.f maddesi uyarınca çalışma koşullarının uygulanmaması nedeniyle haklı fesih hakkı verir.

Ancak dikkat etmeniz gereken nokta işverenin yıllık ücret iznini iş yönetimi çerçevesinde uygun bir zamanda kullanma hakkınında bulunduğudur.