Mesajı Okuyun
Old 19-03-2011, 23:12   #1
efekankaptan

Mesaj Özel emeklilik sigortaları sistemiyle ilgili hukuka aykırılıklar ???

Öncelikle Selamlar,
Bilindiği üzere bir çok kurum günümüzde özel emeklilik için imkan sağlıyor gibi gözümekte, bunun için bankaya gidiyorsunuz ve yine önünüze bir standart sözleşme çıkıyor. Önce bunu imzalıyor sonra da aylık aidat miktarınızı belirliyorsunuz. Bununla birlikte ödemeler başlıyor aylar ayları yıllar yılları kovalıyor hayaller gani oluyor...Ve en sonunda günü gelince elinize geçen paranın tabiri caizse kuş gibi kalmış olduğunu görüyorsunuz. sorduğunuz zaman vergi kesintisi, fon gideri, yönetim gideri vb isimler altında bir çok kesinti yapıldığını öğreniyorsunuz. Öncelikle tabi hayaller de çöpe gitmiş oluyor. Eğer erken uyanmış ve paranızı çekmek istiyorsanız o zaman da yatırmış olduğunuz anaparanın sadece ve sadece onda birini veriyor ve geriye kalanı şuraya buraya gitti şeklinde bir beyanda bulunuyorlar, siz de elinizde bir avuç para atıyorsunuz kendinizi sokağa... Bankalarca yapılan bu uygulamanın hukuku uygunluğu tüketici sorunları çerçevesinde ele alınırsa bence öncelikle ayıplı bir hizmet söz konusu çünkü beklediğiniz ve size bildirilen faydayı sağlayamamış oluyorsunuz, ayrıca vergi hukuku açısından düşünülürse de yapılan kesintinin sadece getiri kısmından değil paranın bir bütün olarak değerlendirilip vergilendirildiğini görüyorsunuz, örneğin 100 liraya 20 lira faiz gelmiş menkul sermaye iradı şeklinde olan 20 liradan stopaj kesilmesi gereken yerde 120 liradan stopaj kesiliyor. Bunlar benim düşünebildiğim ve araştırabildiğim hukuka aykırılıklar daha neler var kim bilir. Bu konularda yargıtay kararlarına ve tüketici hakem heyeti ile tüketici mahkemesi kararlarına ulaşmak güç, bu konularla ilgili bu tip kararlar arıyorum, konuya bakış açınızı ve bu konuyla ilgili elinizdeki merci kararlarını benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Saygılarımla...