Mesajı Okuyun
Old 23-03-2002, 12:37   #7
rezay

sayın Judge;

"yalnıca avukatlar davada "hakim"in hakim olmasını,özellikle de davayı kazanamamalarını hazmedemediklerinden" bu cümlenizi kabul etmediğimi belirterek yazdıklarınıza yanıt vermek istiyorum. öncelikle belirteyim ki 27 senelik avukatlık hayatımda "gerekçe"yazarak aleyhime karar veren hiç bir hakime kızmadım, kızmadığım gibi aleyhine de hiç bir şey söylemedim. "gerekçeyi" tırnak içine aldım bunun anlamı ise iyi kötü veya yanlış bir gerekçe de olsa hükme esas teşkil edecek bir görüş. gerekçenin doğru olması gerekmiyor daha doğrusu doğrunun çok göreceli bir kavram olduğunu kabul ediyorum benim doğrum ile hakimin veya iddia makamında bulunan savcının doğrusu farklı olabilir. burada benim istediğim sadece hakimin verdiği hükmü destekleyen veya bu hükme neden vardığını gösteren bir gerekçe.
Ben hakimlerin ve savcıların gerçekten büyük özveri ile çalıştıklarına inanıyorum. zaten ilk yazımda da bunu belirtmeye . çalışma koşullarının iyi olmadığını söylemeye çalışmıştım. beşbinden fazla hakim ve savcı açığı bulunan ülkemizde, (istanbul için söylüyorum) bir senede 1800 dava açılan bir mahkemede 50 binin üzerinde şikayet dosyası olan savcılığın bunları bırakın okumaya göz gezdirmeye bile zamanın olmayacağını hele bunları değerlendirme yapabilecek bıraktım bilgisayar ve internetten bilgi almayı kütüphanesi bile bulunmayan adliye binalarında çalışmalarını söylemeye çalışmıştım. biliyormusunuz bir gün kitapçıda bir hakime rastlamıştım bir konuda karar arıyordu ve kiatabı alamadığı içinde bulduğu kararın fotokopisini alıyordu. şimdi sorarım size bu hakim kitapçıda mı aramalı bu kararı yoksa masasın da bilgisayarında mı?
tamam hakim ve savcıların nereden geldikleri konusunda kimsenin bir bilgisi olamyacağını bende kabul ediyorum ve bu konunun onların vicdanlarında olduğunu anlıyorum ama bir hakim ve savcının trafik cezası yedikleri için bu konuda dava açmalarını ve bunun için çaba harcamalarını çok yararlı bulmuyorum. benim burada söylemek istediğim bu konuya çaba sarf eden hakim ve savcıların çalışma koşulları için çaba sarf etmeleri idi en azından Adalet bakanlığının Yargıtay'ın emsal arama ve kanunlarına ulaşım için kontürlü hattının hukukçulara uygulanmaması için uğraş vermeleri idi.
aslında bir şeyi daha merak ettim henüz talebe olmanız nedeniyle hakim ve savcılar hakkında avukatların haksız davrandıkları düşüncesine nereden vardınız. bizler sadece hakim ve savcılara dilekçeler yazar delilleri ibraz eder ve haklı olduğumuzu isbat etmeye çalışırız. karar makamında buluna kişiler hakimlerdir.
saygılar.