Mesajı Okuyun
Old 31-07-2006, 21:55   #3
Av.Selim Balku

Sayın Doğan, bende duruşmanızın olduğu salonda olsaydım hâkime destek verirdim… Diğer ifade ile müvekkiliniz vefat dahi etse veraset ilamını çıkarmak mahkemenin ayrıca da sizin görevinizdir, ancak hemen söylemekte fayda vardır ki bu hususu mahkeme kendisi yapamaz mıydı, Baki Kuru’ya göre “ölümle vekâlet ilişkisi son bulduğundan veraset çıkarma görevi mahkemenindir” ancak mahkeme bu görevi size vermesi hukuksuzluğun göstergesi değildir…

Aslında dayanaklarımı siz zaten açıkladınız maddenin kendiside açıklamaktadır. Şöyle ki,

BK. 397- Hilâfı mukaveleden veya işin mahiyetinden anlaşılmadıkça vekâlet, gerek vekilin gerek müvekkilin ölümüyle ve ehliyetinin zavali veya iflâsı ile nihayet bulur.
Şu kadar ki vekâletin nihayet bulması müvekkilin menfaatlerini tehlikeye koyuyorsa müvekkil veya mirasçısı veya mümessili bizzat işlerini görebilecek hale gelinceye kadar vekil veya mirasçısı veya mümessili vekâleti ifaya devam ile mükelleftirler.

Müvekkilinizle aranızda vekâlet sözleşmesi yaptınız, sözleşme hükümlerine göre diyelim ki müvekkilinize yayın üzerinden hakaret var, müvekkiliniz yayındaki hakaretin bir an önce durması için size vekâlet verdi ve sonra müvekkiliniz öldü…
Örneği madde 397’ye göre inceleyelim, müvekkiliniz sizinle niçin vekâlet sözleşmesi yaptı, bir an önce hakaret son bulsun diye… Peki, mahiyet itibari ile ivedi bir husus mu? Bence ivedi…

Bu durumda siz madde 397 hükümlerine dayanarak veraset ilamını çıkarabilirsiniz diyorum…
Peki bu vekalet ne zamana kadar sürmeli durumuna gelince, bence mirasçıları vekili azledene kadar...

Ancak önemle şu hususu görüşlerinize sunmak icap ediyor, vekâletin kötüye kullanılmaması adına bu tür işlemler sınırlı ve belli bir süreye tabi olmalı, her şeyden önemlisi mahkemenin vereceği yetki çerçevesinde olmalı…

Konu hakkında aleyhime içtihada rastlamadım ancak aleyhte yüzlerce Yargıtay kararı olduğunun farkındayım… Doğruları tartışa tartışa bulacağımızı umut eder, bu güzel konuyu paylaştığınız için teşekkür ederim..