Mesajı Okuyun
Old 01-04-2008, 10:49   #31
Kilimanjaro

Karar

Alıntı:
Bir avukat baronun gelirini giderini merak etmeden önce kendi Avukatlık Kanunu'nu merak edip okumalı:

Sayın Konyalı,

Öncelikle, amacımın sizinle polemiğe girmek olmadığını açıkça söylemek isterim.

Baro staj kredisini ilk kullanan kişilerden biriyim. Aynı zamanda ilk geri ödemesini yapan kişilerden de biriyim! Bu açıdan vekalet pullarının niçin ihdas edildiğini (alıntı yaptığınız ilgili madde dahil) gayet iyi biliyorum.

Bildiğim bir şey daha var: Türkiye'de bazı gelir sağlayıcı düzenlemelerin ihdas edilebilmesi için, bazı somut/güncel ihtiyaçlar çok güzel bir şekilde kullanılıyor, gerekçeler neredeyse herkesin kabul edeceği şekilde yazılıyor, çiziliyor ve fakat düzenleme kabul edilip uygulamaya geçildiğinde ise, kısa bir süre sonra düzenlemenin amacından saptırıldığı, elde edilen gelirlerin başka amaçlarla kullanıldığı ortaya çıkıyor.

1999 Gölcük depreminden sonra ihdas edilen vergiler buna bir örnek olarak gösterilebilir. Bir başka örnek de vekalet pullarıdır.

İnternet sitesinde nice zamandır duyurusu yapılıyor; üyesi olduğum baro, yakında büyük, gösterişli bir genel merkez binası inşasına başlayacak... Güzel, yararlı, olması gereken bir şey... Fakat sormak istiyorum: Finansman kaynağı nedir? Mesleğe yeni başlayan avukatların maddi sıkıntılarını hafifletmek adına hiçbir şey yapmayan, birçok genç avukatın adeta sefalet sınırlarında yaşam mücadelesi vermesine kayıtsız kalan bir meslek örgütünün bu tarz icraatlara girişmesi şahsen benim kanıma dokunuyor! Meslekte beş yılımı doldurmak üzereyim ve bu zamana kadar Allah'a şükür iyi kötü bir yerlere geldim. Fakat maddi sıkıntılarımın hafiflemesi, böyle bir süreçten geçmiş bir avukat olarak (lafım kesinlikle sizinle ilgili değil) tuzu kuru yorumlar yapmamı da asla mazur gösteremez diye düşünüyorum.

Son söz: Yaptığı veya yapmayı taahhüt ettiği icraatları için değil de hukuk dünyasında gizli kalması gereken siyasi/politik tercihleri için baro yönetimleri seçmeye devam ettiğimiz sürece, bu tarz sıkıntıların da yaşanması mukadder olacaktır.