Mesajı Okuyun
Old 13-04-2014, 13:30   #5
Alonson

Varsayılan Kararın kesinleşmiş olduğu söylenebilir mi ?

Sayın DOĞANEL,

Görevsizlik kararı verilmesi üzerine, on günlük süre içinde görevli veya yetkili mahkemeye başvurulmuş olup olmamasının neticeleri hususunda :

http://auhf.ankara.edu.tr/dergiler/a...01-04-Kuru.pdf

"Görevsiz mahkemede açılmış davanın bir devamıdır." şeklinde açıklamalar detaylı olarak mevcut.

Temyiz edilmeyen ve ilgili Mahkemesine gönderilerek devam eden davada, ilk dava açılan mahkemece verilen görevsizlik kararı ile kesinleşen tek olgunun görevsizlik kararı olduğunu düşünüyorum. Burada karşı taraf vekalet ücreti de dahil verilen diğer kararların, dava devam ettiği sürece kesinleşmeyeceğini ve ayrı bir dava olarak mütalaa edilemeyeceğini, yukarıda linkini verdiğim yazıda da "Bu sebeple, dâva dosyasının gönderildiği görevli mahkemede yeniden harç alınmaz" şeklindeki açıklamalarından çıkarıyorum.

Ayrıca, dosyanın görevli mahkemede devam ettirildiği de göz önüne alındığında, Yargıtay kararlarında, görevli mahkeme için "Hatalı yargı yolunda açılmış davanın devamı niteliğindedir ve hak düşürücü süre de korunmuş sayılacaktır" denilmektedir. (YHGK E.2008/21-140 K.2008/205, Y.10.HD E.2010/11494 K.2010/14365)

Alıntı:
Bir mahkeme kararında usul veya esastan hatalar bulunsa dahi bu şekilde kesinleşmesi durumunda taraflar için bağlayıcı hale gelir.
denilmişti.

Elimden geldiğince gerekçeli düşünüp, gerekçeli yazmaya çalıştım.

Yukarıdaki bilgiler ışığında; görevli mahkemede devam eden dava için, görevsizlik kararı veren mahkemenin vermiş olduğu, karşı taraf vekalet ücreti kararının hala kesinleşmiş olduğu söylenebilir mi ?