Mesajı Okuyun
Old 04-11-2009, 00:04   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
1 yıllık bekleme süresinden bahsim evlilik dışı çocuklara anne soyadı verilmesi ile ilgili anayasa mahkemesinin verdiği bozma kararı ve yasamaya verdiği 1 yıllık düzenleme süresi,bu 1 yıl ne zaman dolacak onu merak ediyorum

Öncelikle Anayasa Mahkemesi bozma kararı vermiş değildir.İtiraz yolu ile incelediği konudaki yasal düzenleme konusunda ilgili satırı Anayasa'ya aykırı bulup iptal etmiştir.Fakat bu iptal kararı bir sene sonra yürürlüğe girecektir.Karar 7 Ekim 2009 tarihinde Resmî Gazete Sayı : 27369 ile yayınlanmış olup süre 7 Ekim 2010 tarihinde dolmaktadır.

Alıntı:
dava açarsak bu davanın hangi şehirde açılması gerekiyor bir şart var mı ,davaya çocuğum ve ben çocuğun psikolojisinin bozulmaması için gitmeden halledebilir miyiz mutlaka gitmemiz gerekir mi

Soybağına ilişkin davalar, taraflardan birinin dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri mahkemesinde açılır.

Duruşmada bir avukatla temsil edilmiyorsanız ,duruşmaya gitmeme sebebi ile davanızı takipsiz bıraktığınız varsayılacak ve yasal süre sonra dava yenilenmez ise dosya işlemden kaldırılacaktır.

Alıntı:
dava açılırsa bu davanın masraflarından kim yükümlü olur
Dava açan dava sırasındaki masrafları karşılamak durumundadır.Dava kabul edildiğinde yargılama giderleri karşı tarafa yükletilecektir.

Alıntı:
18 yaşında çocuğun annesinin maddi durumu yeterli olursa bu çocuğa annnenin bakabileceği ,çocuğun yoksulluğa düşmeyeceği anlamına mı gelir

Anne babanın bakım yükümlülüğü 18 yaşında bitmektedir.BU nedenle yardıma ihtiyaç duyan çocuk nafaka yükümlüsüne davasını yöneltmek durumundadır.Burada nafaka miktarı belirlenirken sizden elde ettiği mali katkı da elbette dikkate alınacaktır.Fakat bu tek başına belirleyici olmayacaktır.Babanın da mali durumu dikkate alınacaktır.

Alıntı:
babanın ölümü halinde neden miras için başvuramadığını anlamadım,bildiğim kadarıyla mezarları bile açıp babalık testi yapıp miras paylaşımı yapıyorlar diye birçok davalar olmuştu

Baba ile çccuk arasında bir soy bağı kurulmamış ise,çocuğun mirasçı olması mümkün değildir.

Sn.katılımcı Konu hakkında neredeyse tüm ihtimaller tarafınızca sorulmuş ve yanıtlanmış olduğundan bu aşamadan sonra doğrudan bir avukattan hukuki destek almanız uygun olacaktır.

KAHDEM 'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.