Mesajı Okuyun
Old 03-11-2009, 14:45   #8
uye8490

Alıntı:
Yazan Konuk
yanlış anlamadıysam anayasa mahkemesinde bozulan karar sonucunda verilen aradan sonra bekar annelerin çocuklarına baba soyadını verebileceği şeklinde değiştirilebilir değil mi ...peki bu 1 yıllık süre ne zaman dolacak acaba

Tanıma veya babalık davası sonucu baba ile nesep bağı kurulmuş ise ,çocuk babasının soyadını taşır ,bu durum herhangi bir süreye tabi değildir.

Alıntı:
çocuk 18 yaşında kendisi babasına dava açarsa bu sadece babalık için mi olur sanırım 18 yaşından sonra nafaka falan olmaz (o tarihte annenin durumunun da iyi olacağını varsayıyoruz ,18 yaşından sonra babaya çocuğa bakma yükümlülüğü verilir mi)

Çocuk ergin olduktan itibaren bir yıllık sürede babalık davasını açar ve dava olumlu sonuçlanırsa bu durumda çocuk ,yardım edilmediği takdirde yoksulluğa düşek ise baba aleyhine nafaka davası açabilir.

Alıntı:
bekar anne olmak memuriyete engel teşkil etmiyorsa ,dava açarsam bu davalar yüzünden olumsuz bir durum çıkar mı (kanunda suç olarak belirtilmediğini söylemişsiniz,yeni meydana gelen bir olayda kanunda suç olarak tespit edilmediği ve bu konuda yönetmelik te bulunmadığı halde bir polis memuru eşcinsel olduğu için memuriyetten atıldı....belki konular karşılaştırılamaz ama kamuoyunda aynı kategoride görüldüğünden beni şüpheye düşürdü)
Bekar anne olmanızdan dolayı işe alınmada herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmanız durumunda yargı yoluna -sürelere riayet etmek kaydıyla- başvurma hakkınız her zaman vardır.

Alıntı:
bir de tüm bu kanuni yollara başvurmassak baba öldükten sonra çocuk mirastan yararlanmak için başvuru yapabilir mi?? (o durumda dna ile durum tespit edilip haklarını alabilir mi)

Babalık davasının çocuk açısından tabi olduğu süreyi yukarıda da belirttik,bu süre hak düşürücü bir süredir.Bu süre geçtikten sonra dava açılamaz.

Sayın konuk tekrar belirtmek gerekir ki bu işlemlerin hepsi mutlak surette hukuki yardım almanızı gerektirmektedir.