Mesajı Okuyun
Old 28-05-2018, 12:31   #1
LuciFeriaN

Varsayılan Tahliye ihtarlı icra takibinde haciz süresi

Değerli meslektaşlarım öncelikle hepinize iyi günler dilerim.

07.05.2018 tarihinde kiracıya karşı tahliye ihtarlı bir icra takibi başlattım. Kiracıya çıkarmış olduğum tebligat 09.05.2018 de kendisine tebliğ edildi ve 7 günlük süre sonunda dosyaya herhangi bir itiraz gelmemekle dosya kesinleşmiş oldu. Dosya kesinleşmesinden sonra dosyaya haciz talebinde ( Araç haczi ve gayrimenkul araştırması) bulundum ancak bu talebim 30 günlük sürenin dolmaması sebebiyle icra müdür yardımcısı tarafından reddedildi.

Söz konusu tahliye ihtarlı icra dosyasında dosya kesinleştikten sonra haciz talep edebiliyor ancak tahliye davası açabilmek ve tahliye talebinde bulunabilmek için 30 günlük süreyi beklemem gerekiyor diye biliyorum. Hatta bundan yaklaşık 2 hafta önce farklı ilçedeki icra müdürlüğünde aynı tür bir dosyamda 30 günlük süreyi beklemeden dosya kesinleştikten sonra haciz talebimi gerçekleştirdim ancak bulunduğum yer icra müdürlüğündeki görevli memur arkadaşlar bu talebimi reddetmektedir.

Çevremdeki meslektaşlarıma da bu konuyu sordum. Onlar da bana haciz talebimi gerçekleştirebileceğimi ancak tahliye için 30 günlük süreyi beklemem gerektiğini söylediler. Buna yönelik herhangi bir yargıtay kararı var mı acaba diye araştırma da yaptım ancak söz konusu yargıtay kararları hep tahliyeye yönelik kararlar. Haciz işlemine yönelik bir yargıtay kararı da bulamadım.

Buna benzer bir uygulamayla karşılaşan ve olumlu yada olumsuz sonuç alan bir meslektaşım var mıdır acaba? Benimle bu tecrübenizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.