Mesajı Okuyun
Old 12-10-2009, 20:06   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Herkese mehabalar,
Müvekkil tacirdir ve tacir olan borçludan 20.000 Tl. lik çek alarak karşılığında peyde pey mal vermeye başlamıştır. Daha sonra bu çekler kayboldu ve çek iptal kararı alındı.Çek bedellerini borçluya ihtar çekerek talep ettik. Kısmi ödeme yaptı. Kalan bedel için asıl ilşkiye dayalı takibimize ödeme iddiasıyla itiraz edildi.

Biz de itirazın iptali davasında ödeme iddiası nedeniyle ispat külfetinin yer değiştirdiğini belirttik ve sadece faturalarımızı delil olarak sunduğumuzu başka delil sunmayacağımızı belirttik. Davalı borçlu delil olarak bizim faturlarımızı gösterdi ve fatura altında hep alacaklı göründüğü yönünde beyanda bulundu. Faturalarda alacaklı görünmesinin sebebi önceden verilen çeklerin hesaba alacak olarak kaydedilmesi.Ancak 20.000 TL.lik çek iptal olunca haliyle borçlu konumuna geçiliyor.Bir de sonradan, kalan bakiye için verdiği bonoları sundu, biz de tahsil edilmeyen bonoları ödeme için delil olmayacağını söyledik.Her haliyle davalının borçlu olduğu ve borcunu kabul ettiği ortada.

Ticari defterler falan sunulmadı. Bence davalı kafa karıştırmak istiyor .Davalının bizim faturalarımızı hem icra takibinde hemde delil olarak dayanmak suretiyle kabul ettiğini ödeme iddiasını kanıtlayamadığını belirterek davanın kabulünü istedim.

Mahkeme bilirkişiye tevdiye karar verdi. Ortada sadece fauralar var. Ticari defterler delil olarak sunulmamış. Davalının sadece ödeme yapmadıysam neden faturanın bakiye kısmında alacaklı görünüyorum iddiası var.Bilirkişi ne incelemesi yapacak anlamadım.Hakimler her dosyayı bilirkişiye paslıyor.

Dava konusunda karamsarlığa kapıldım. Görüşlerinizi almak istiyorum.

Karamsarlığa kapılmanız için bence sebep yok. Ticari ilişkilerde alacak-borç şeklinde muhasebe kayıtları olur. Alınan çekler ve satılan mallar, her iki tarafın ticari kayıtarına işlenir.

alacak ve borç konusunda ihtilaf söz konusu olursa (ki sizin olayınızda takibe itiraz edilmiş) mahkeme bilirkişi marifetiyle tarafların ticari defterlerinin incelenmesine karar verebilir.

Bilirkişi incelemesi neticesinde yapılan ödemeler ve satılan mallar birbirini teyit ederse mesele kalmaz. Eğer bir tarafın ticari defterleri gerçek durumu yansıtmıyorsa o durum ayrıdır...