Mesajı Okuyun
Old 30-04-2008, 20:29   #1
FTKY

Varsayılan Mutfak tadilatı için yapı denetim izni

Sayın meslektaşlarım, müvekkilimin başına gelen bir olayı kısaca özetlemek istiyorum.
Müvekkilim, mülkiyeti kendine ait olan bir evde mutfak tadilatı yaptırıp mutfağın yerini yanındaki oturma odasıyla değiştirmek istemektedir.Fakat alt kattaki komşunun Belediye'ye şikayeti üzerine belediyeden iki mühendis gelip inceleme yapmışlardır.İnceleme sonucu sözlü olarak yapının binanın güvenliği açısından bir tehlike meydana getirmeyeceğini söylemişlerdir.Yalnız bu açıklama yazılı bir metin olmadığı gibi sürüncememde kalmıştır.Daha sonra müvekkilim Belediye gidererek kendisine bu konu ile bilgi verilmesini istemiş ve belediye çalışanları tarafından kendisine sözlü olarak bu tadilat için bir yapı denetim şirketinin incelemesi (proje çizimi) ve olur vermesi gerektiği bildirilmiştir. Ayrıca izin alınmadan yapılaırsa mutfağın şikayet üzerine tekrar eski yerine aldırtabileceği ve masraflarınında müvekkilime yükletileceği belirtilmiştirFakat yapı denetim şirketleri böyle bir incelemeyi 8000YTL'ye yapacağını belirtmiştir.
Merak ettiğim konu; müvekkilim eğer izin almadan böyle bir tadilatı gerçekleştirirse gerçekten belediye yetkilileri tarafından söylendiği gibi bu kadar masraf yükünün altına girmek zorundamıdır ve değişiklik zorla eski hale getirtilirmi?
Sayın meslektaşlarım bu konu ile ilgili görüş ve bilgilerinizi paylaşırsanız ve mümkünse elinizdeki mahkeme kararlarını paylaşırsanız çok sevinirim..
Bilmenizi istediğim diğer bir hususta konunu aciliyet kasbettiğidir..
Hepinize şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım...