Mesajı Okuyun
Old 27-03-2008, 12:55   #5
Av.V.S

Varsayılan .

Ben yine de, şu hususa dikkatinizi çekmek isterim.
Arsa sahibi ile yüklenici arasındaki sözleşmeyi, kat karşılığı inşaat ve satış vaadi sözleşmesi olarak kabul ettirebilirseniz, bu sözleşme adi yazılı dahi olsa, sözleşme gereği inşaata başlanmış, 3.kişilere (sizin üye tabir ettiğiniz-ama benim üye olarak adlnadırmaktan kaçındığım ve sizin de kaçınmanızı önerdiğim gibi) yüklenici tarafından şahsi hak temlik edilmiş, yükleniciye tapuda devir yapılmış, vb. durumlarda, "tapu kanunu, MK., Noterlik Kanunu" kurallarının ayrık bir hali söz konusu olur ve yapılan sözleşme noterlikte yapılmasa dahi geçerli hale gelir. Bu durumda da yüklenicinin şahsi hakkını temellük eden temlik alacaklısının (üyeniz) arsa sahibine karşı talep hakkı doğar. Bu konuda İçtihat talebiniz varsa gönderebilirim.
Ancak, "yüklenici-arsa sahibi-üye" adi ortaklığı konusunun zayıf olduğunu, Sn.Av.Nurten Kozan'ın da belirlediği gibi böyle bir mesnede dayanarak cebri tescil talebinizin yerinde olamayacağını, bu konunun belki ceza hukuku mantığında bir sonuç doğurabileceğini düşünüyorum. Saygılarımla.