Mesajı Okuyun
Old 06-02-2008, 11:55   #7
Av. Hatun Olguner

S. Orhan Bey;

Borcun icra dosyasına yatırıldığına dair bir ayrıntı benim dikkatimi çekmemişti. Soruyu okudum,yine açık bir anlatıma rastlamadım,sanki haricen tahsilat yapılmış olduğu izlenimi edindim. Eğer borç tamamen icra dosyasına yatmışsa zaten borçlu tarafın talebi ile icra dosyası getirtilir,mahkemece ek karar ile ceza ortadan kaldırılır. Ama eğer öyle değil de,haricen tahsilat dosyaya ve mahkemeye bildirilmemişse o zaman alacaklı vekili yönünden görevi kötüye kullanma suçu oluşur.

Eğer borç icra dosyasına yatırılmışsa bu soru da anlamını yitirmez mi, sorun yok demektir.

Yalnız haricen tahsilatların dosyaya,mahkemeye bildirilmemesinin alacaklı vekili yönünden görevi kötüye kullanma suçunu teşkil etmesine dair yargısal uygulama benim yeni rastladığım ve dikkat uyarıcı bir örnekti. Daha önceleri bu konuda yapılan suçduyuruları takipsizlik ile sonuçlanıyordu. Bunun gibi,davanın reddedilme ihtimalini gözetip duruşmaya katılmayarak müracaata bırakılmasına neden olan avukata da aynı suçtan ceza öngörülüyor. Çok titiz çalışma gerekliliğini hatırlatan ve mesleki faaliyetimiz yönünden daha önce önemsenmeyen birçok konuda görev suçu niteliği gören yargıtay kararları çıkmış,bu nedenle bilmemizde yine de fayda var.