Mesajı Okuyun
Old 24-07-2014, 00:45   #1
Konuk

Varsayılan mal paylaşımı

İyi günler,
Eşimle evlendiğimiz günden beri anlaşamıyoruz. Sebep ailesine olan aşırı düşkünlüğü ki beni aileden saymıyor. Diğeri de saldırgan tavırları. Başka insanların yanında örnek bir eş olan kocam yalnız kalınca canavara dönüşüyor. 6 yaşında bir çocuğumuz var. Ona karşı da aynen bana davrandığı gibi sürekli bağırıyor, hakaret edip, aşağılıyor, hatta vuruyor. Daha önce ne zaman boşanmak istesem beni ve çocuğumuzu öldürmekle tehdit ediyordu. Kötü davranışları için de sadece ailemin tanıklığını sunabilirdim. Yeterli olup olmayacağını bilemediğimden cesaret edemedim. Ancak altı ay önce kadın hastalıklarından rahatsızlandım. İkinci bir çocuğumuzun olmasının uzun tedavi süreçleri gerektirdiği söylendi. Kocam artık benimle birlikte olmuyor ve sürekli boşanmak istediğini, evlenmeden önce başka insanlarla ilişkim olduğunu iddia ediyor. Kabul etmezsem hayatımı cehennem edeceğini söylüyor.
Boşanmak istiyorum, çocuk da tahminimce bana verilir. Ancak maddi yönden zarar görmek istemiyorum. Bu olay planlanmış bir olay. Çünkü o günden beri kocam araba, eşya gibi değerli şeyleri elden çıkarmaya başladı ailesine borç verdiğini söyledi. Delilim yok ama tanıklarım var. Bu paraların yarısını istiyorum.
Kredisi ve tapusu onun üzerine, kefili ben olduğum ev kredisi var. Evin değeri son iki senede üç kat arttı. Yani evin ödenmiş kredi borcunun tahsilini değil, bedelinin yarısını istiyorum. Borcunu paylaşmaya razıyım. Ancak kocam beni eve sokmayacağını, kendime yeni bir yer bulmamı söylüyor. Yani beni evden atmaya çalışıyor.
Hem annesinden hem de kendisinden maddi tazminat istiyorum. Kocamın üzerinde sadece söz konusu ev var ancak kendisi devlet memuru. İcra yoluyla alabilir miyim?
Evliliğin bu şekilde bitmesi ve bu mal kaygısı midemi bulandırsa da çocuğum için ötesini düşünmek zorundayım. Nasıl bir yol izlemeliyim?