Mesajı Okuyun
Old 05-04-2012, 13:17   #1
çaçaça

Varsayılan Tapu İptal ve Tescil Davalarında Kesin Hüküm, Derdestlik İtirazları ve Vekalet Ücreti

Müvekkilim noterde düzenlenmiş satış vaadi sözleşmesiyle kendisine vaat edilen gayrimenkul için müteahhit ve arsa sahibine karşı Tapu İptal ve Tescil Davası açmış. Bilirkişi raporuna göre inşaatta %40 oranında bir eksiklik bulunmuş. Ancak dava bu sebeple değil başka bir sebeple reddedilmiş.
SEBEP: Müteahhit, inşaatı bitiremeyince hak ve borçlarını başka bir müteahhide devretmiş. Bu devri arsa sahipleri de onaylamış. Ancak bunların hiçbiri noterde yapılmış sözleşme değil. Mahkeme, müvekkilimin davasını müteahhit ile arsa sahipleri arasındaki sözleşmenin feshedilmiş olması sebebi ile reddetmiş. Gerekçeli karar henüz tebliğ edilmemiş.
Müvekkil bu aşamada bize geldi. Ben şimdi yeni müteahhidi de hasım göstererek yeni bir dava açmayı düşünüyorum. (Yeni dava açmak istememin sebebi, ilk davada tescilin mümkün olmaması durumunda gayrimenkulün nakti değerinin istenilmemiş olmaması) Şu anda inşaat bitmek üzere yani % oran bakımından tescil mümkün. Ancak ilk davanın bu davayı etkileyebileceğinden korkuyorum. İlk davanın kararının tebliğinden sonra temyiz yoluna gidilmezse kesin hüküm, gidilirse derdestlik itirazı olabilir. Bana göre inşaat bitmeye yaklaştığından yeni bir durum söz konusudur. Ayrıca davalılara bir yenisi eklenecektir. Bu sebeplerle bahsettiğim itirazlar kabul edilmemelidir. Ancak şüphelerim de var tabi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bir de müvekkilimin reddedilen davasında müvekkilim aleyhine nispi vekâlet ücretine hükmedilmiş? Tapu İptal ve Tescil Davalarında vekâlet ücreti nispi midir? Ben maktu diye biliyordum.