Mesajı Okuyun
Old 25-05-2011, 12:28   #14
mantis

Alıntı:
Yazan lawman
Sayın MARTİS

Asliye hukuk mahkemesine verdiğiniz dilekçeyi paylaşabilir misiniz?

Syg.

Öncelikle 7. numaralı mesajımda belirttiğim gerekçeleri tekraren, konunun hiçbir şekilde aile hukuku ile ilgili olmadığı kanısındayım. Nitekim asliye hukuk mahkemesinde açılan herhangi bir soyadı değişikliği davası ile aynı süreç işlemektedir. Burada dilekçe örneği yayınlamak ne derece doğru bilemiyorum. Biz avukatlar için değil elbette ama okuyacak sair kişiler için dilekçe örneğini birebir kullanmalarının hatalı sonuçlar verebileceği uyarısıyla örneği ekliyorum.

………….. NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ
SAYIN HAKİMLİĞİNE

DAVACI : ….
DAVALI : Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü
KONU : Soyadı değişikliği istemidir.

AÇIKLAMALAR:

1. ……….. doğumluyum ve …… İli, …….. İlçesi …. Mahallesi nüfusuna kayıtlım. Nüfus kaydımın incelenmesinden de görüleceği üzere, evlenmeden önceki soyadım ……. olup, ………. boşandığım eşimin soyadıdır.

2. Eski eşim ile müşterek çocuğumuz olan ….. doğumlu ……., yaşının küçüklüğü nedeniyle, boşanma davası sırasında ve hemen sonrasında soyut bir kavram olan boşanma olgusunu idrak edemeyecekti. Bu nedenle anne ile çocuğun soyadlarının farklı olmamasının, durumu kavrayabilecek olgunluğa gelene kadar bir gereklilik olduğunu düşündük. Eski eşimin verdiği muvafakat ile boşanmadan sonra evlilik soyadımı kullanmaya devam ettim.

3. Müşterek çocuğumuz şu anda 10 yaşını bitirmiş olup babası ile boşandığımızı bilmektedir ve herhangi bir sıkıntı yaşamaksızın bu süreci aşmıştır. Eski eşimin soyadını kullanmakta ne benim, ne eski eşimin, ne de müşterek çocuğumuz ……….’ın maddi ya da manevi bir yararı görmesi söz konusudur. Bir takım anlaşmazlıklar sonucu boşandığım eski eşimin soyadını bu nedenle daha fazla taşımak istemiyorum.

Öte yandan, ben mesleğim nedeniyle evlenmeden önceki soyadımla akademik yayınlar yapmış, alanında evlenmeden önceki soyadıyla tanınmış bir akademisyenim. Evliliğim boyunca kayden yazılı olmamasına rağmen fiilen önceki soyadımı kullanmaya devam ettim, etmekteyim. Bu nedenle kariyerim açısından da eski eşimin soyadını kullanmaktan zarar görmekteyim.

4. Yukarıda kısaca açıklamaya çalıştığım ve re’sen gözetilecek nedenlerle, benim için hem kariyerim açısından madden, hem de özel yaşantım bakımından manen taşıması ağır bir yük haline gelmiş ……… soyadının değiştirilerek önceki soyadım olan ………….’i kullanmama, nüfus kaydımın bu şekilde tashihine karar verilmesi amacıyla yargı yoluna başvurulması zarureti hasıl olmuştur.

KANITLAR : Nüfus kayıtları, tanık ve sair her türlü yasal kanıt.

SONUÇ VE İSTEM : Açıklanmaya çalışılan ve re’sen gözetilecek nedenlerle …….. olan soyadımın ………. olarak değiştirilmesine karar verilmesini saygılarımla dilerim.