Mesajı Okuyun
Old 21-07-2009, 13:28   #1
moonliner

Varsayılan Uzun süre talep edilmeyen kira alacağı ve kira tespit davası

İyi çalışmalar,
Müvekkilim işyeri vasfındaki taşınmazını kiraya vermiş ve 2001 yılında kiracı kira ödememeye başlamıştır. Müvekkil ( o kadar umursamaz nasıl olunuyor anlayamadım ama ) 2001 den bu yana kiracıdan kira bedeli talep etmemiştir. Şu anda geçmişe yönelik kira bedellerini de tahsil ederek kiracıyı tahliye etmek istemektedir. Kira alacaklarında zamanaşımının 5 yıl olduğunu kabul ederek geçmişe dönük 5 yıllık kira bedelini tahsil etmek amacıyla dava açmayı düşünüyorum. Ancak sorun şu ki kiralayan müvekkil ile kiracı arasında yazılı bir kira sözleşmesi olmadığı gibi kira artışı hususunda da herhangi bir anlaşma yok.Üstelik kiralayan müvekkil en son 2001 yılında aylık ne miktarda kira bedeli almış olduğunu dahi hatırlamıyor. Yani ben ne miltarda kira bedeli talep edeceğimi bilemiyorum. Bu sebeple öncelikle bir kira tespit davası açmayı düşündüm. Ancak sözkonusu davanın geçmiş kira bedellerinin tespiti açısından da açılıp açılamayacağı konusunda teredütteyim. Bu olay karşısında nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Teşekkürler.