Mesajı Okuyun
Old 07-02-2011, 16:43   #1
Av. DG

Varsayılan Miras Paylarının Çoğunluğunu Diğer Mirasçılardan Pay temliki suretiyle alan kişinin Payını vermemekte direnen mirasçıya karşı hakları nelerdir?

Değerli Meslektaşlarım;
Benim sorum şu ki; Müvekkilime diğer 4 kardeşi ile beraber rahmetli annelerinden miras yoluyla tapuda "Bahçeli Ahşap ev ve samanlık" şeklinde geçen bir gayrimenkul intikal etmiştir. Veraset ilamları alınmıştır. Müvekkilim bu yeri diğer kardeşlerinden satın almak istemiş, 3 kardeşine bedelini vererek onların hisselerini Miras Payının temliki suretiyle satış şeklinde almıştır. Şu anda tapuda payını vermek istemeyen kardeşi (X) ile kendisi (Y) malik gözükmektedir. X, müvekkilime payını satmak istememektedir. Müvekkilim ise, o yerin parasını değil, yerin kendisini almak istemektedir. Ayrıca müvekkil, daha önce başka bir meslektaşıma konuyu danıştığını, onun kendisine tapuya "satılamaz" şerhi koydurup bu işi halledeceğini söylediğini iddia etmekte.
Benim sorum şu; bu durumda izlenebilecek en mantıklı yol sizce nedir? Bahsedildiği gibi bir yol söz konusu mudur? Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...