Mesajı Okuyun
Old 19-03-2009, 18:14   #39
Tiocfaidh

Yıllardır yapılagelen bir dil yanlışıdır "beyoğlu'nda", "kocaeli'nde" gibi türetilen sözcükler. Oysa ilkokulda bizlere öğretilen y,s,n,ş kaynaştırma harfleri ancak cins isimlerde kullanılır, özel isimlerin yapısı bu harfler kullanılarak değiştirilemez.

İşin üzücü yanı uzman dil bilimci editörler tarafından düzenlenen gazete ve dergilerde dahi bu tür yanlışların yapılasıdır. Ben şimdiye dek "Beyoğlu'da yapılan bir araştırmada.." şeklinde oluşturulan bir manşet ya da spot görmedim hiç bir gazetede.

Türk toplumunda kronikleşen yazım hatalarının özünde, özel isimlerin sonuna gelen eklerin ismin formunu ve şeklini değiştirmeyeceği kuralının unutulması, ya da bilinmemesi yatıyor malesef. Halen "Zonguldağa" gideceğini yazanlar var toplumumuzda. Biraz daha insaflı yaklaşıp "Zonguldağ'a" gideceğini yazılı şekilde belirtenler olsa da Türkçe halen çoğumuzca doğru şekilde kullanılmıyor.

Sonradan ekleme: "Zonguldağa" ifadesinin gayretli Türkçe kullanıcıları tarafından "Zonguldağ'a" şeklinde düzeltildiğini(!), ama uğraşlara rağmen yine de yanlış olduğunu vurgulamaya çalışmış ve gösterilen gayretin yetersizliğini dile getirmek istemiştim. Aldığım tepki mesajlarının ardından açıklama gereği duydum.

Saygılarımla