Mesajı Okuyun
Old 28-01-2011, 17:05   #7
Admin

Sayın lostris,

Hem Mk ms 525. hem de Mk 611 miras reddedildiği zaman, payın bir alt mirasçıya geçeceğini hükme bağlıyor ancak dediğiniz gibi 612. madde de en yakın mirasçıların reddiyle ilgili özel bir hüküm var. Sanıyorum problem "en yakın mirasçı" kavramının neyi kapsadığının tartışılmasını gerektiriyor. Miras hukuku çalıştığım bir alan değil ancak miras bırakanın sadece iki çocuğu olup, her ikisinin de mirası reddetmesi durumunda 612. maddedeki "en yakın mirasçıların tamamının mirası reddetmiş sayılması gerektiği" konusunda sizin görüşünüze katılmaya daha yakın durduğumu itiraf etmeliyim. Ancak görüşüne göre Mahkeme bu görüşte değil, bu nedenle de acaba "en yakın mirasçı" kavramı yorumlanırken ilk mirasçının bulunduğu zümre mi dikkate alınıyor diye düşünmedim değil. Miras bırakanın her iki oğlu da 1. zümre mirasçı ancak onların çocukları (yani torun) da aynı zümreden. Dolayısıyla Mahkeme MK. 612'deki en yakın mirasçı kavramını yorumlarken 1. zümrenin tamanının mirası reddetmesi koşulunu arıyor olabilir.

Esasında bu yoruma da bir derece kadar hak veriyorum. Şöyle bir örnek düşünelim: Çok zengin bir kişinin tek bir oğlu olsun ve oğlu babasıyla dargın olup, o öldüğünde ben babamın bir kuruşunu almayacağım diyerek, mirası reddetmiş olsun. En yakın mirasçı olarak sadece onu kabul edip, mirası aynı zümreden onun çocuklarına (yani miras bırakanın torunlarına) teklif dahi etmeden doğrudan tasfiyeye mi sokacağız? Bu biraz torunlara haksızlık olabilir diye düşünüyorum.

Bu beyin jimnastiğinden sonra miras hukuku konusunda çalışan bir başka meslektaşımız konuya Yargıtay'ın bakışını da eklerse, hem siz, hem de ben bilgilenmiş oluruz. Ancak her ihtimale karşın (bir diğer deyişle Mahkemenin yorumunun uygulamada kabul edilen yorum olma ihtimaline karşın), sizin olayınızda eğer borca batık bir tereke söz konusuysa, torunun riske girmeyip, belirttiğiniz savunmayla birlikte kendisinin de mirası reddettiği hususunu da açıkça (ve süresinde) Mahkemeye bildirmesinin iyi olur kanaatindeyim.