Mesajı Okuyun
Old 24-11-2005, 23:25   #16
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhabalar,

Yargıtay istikrarlı biçimde 2002 öncesi kurulan evliliklerde ve 2002 öncesi olaylarında 743 sayılı yasayı uygulamaktadır.

Bilindiği gibi 743 sayılı TMK nafaka ve tazmiant için "kusursuzluk" ilkesine dayanmaktadır.

4721 sayılı TMK ise kusursuz veya az kusurlu ilkesini benimsemiştir.

Boşanma davası 1 Ocak 2002 dan önce açılmış ve fakat sonuçlanması yeni yasa dönemine kalmışsa uygulanacak yasa hangisidir.?

Yargıtayın yanıtı açık ve tartışmasız biçimde 743 sayılı yasa olmaktadır.

Ben aynı biçimde düşünmüyorum.

Gerekçelerim şunlar:

1-4721 sayılı TMK MADDE 1028.- 17 Şubat 1926 tarihli ve 743 sayılı Türk Kanunu Medenîsi yürürlükten kaldırılmıştır.

devamla:

Yürürlük :MADDE 1029.- Bu Kanun 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe girer.

denmiştir.Öyleyse yürürlükten kaldırılmış 743 sayılı yasa yürütülmemelidir,

2-Yine 4722 sayılı TMK nın yürürlüğü ve uygulama şekli hakkındaki kanun da aynı yönde düzenlemeler yapılmıştır.
Bunlar:Geçmişe etkili olma başlığı altında madde 2 de belirlenmiştir.Kısaca:

B. Geçmişe etkili olma (4722 sayılı yürürlük yasası)

I. Kamu düzeni ve genel ahlâk

MADDE 2. — Türk Medenî Kanununun kamu düzeni ve genel ahlâkı sağlamaya yönelik kuralları, haklarında ayrık bir hüküm bulunmayan bütün olaylara uygulanır. Bu bakımdan, eski hukukun Türk Medenî Kanununa göre kamu düzeni ve genel ahlâka aykırı olan kuralları, bu Kanun yürürlüğe girdikten sonra hiçbir suretle uygulanmaz.

II. İçeriği kanunla belirlenen ilişkiler

MADDE 3. — İçerikleri tarafların istek ve iradeleri gözetilmeksizin doğrudan doğruya kanunla belirlenmiş işlem ve ilişkilere, bunlar Türk Medenî Kanununun yürürlüğe girmesinden önce kurulmuş olsalar bile, bu Kanun hükümleri uygulanır.

III. Kazanılmamış haklar

MADDE 4. — Eski hukuk yürürlükte iken gerçekleşmiş olup da Türk Medenî Kanununun yürürlüğe girdiği sırada henüz herhangi bir hak doğurmamış olaylara, bu Kanun hükümleri uygulanır.

A. Evlenme, boşanma ve evliliğin genel hükümleri

MADDE 9. — Evliliğin kurulması ve sona ermesi, Türk Medenî Kanunu hükümlerine tâbidir.

Türk Medenî Kanununun yürürlüğe girmesinden önce eski hukuka göre kurulmuş olan evlilikler, Türk Medenî Kanununa göre de geçerliliğini korur; eski hukuka göre sona ermiş olan evlilikler, bu Kanuna göre de sona ermiş sayılır.

Eski hukuka göre geçerli olmayan evlenmenin iptali, Türk Medenî Kanunu hükümlerine tâbidir.

Türk Medenî Kanununun evliliğin genel hükümlerine ilişkin düzenlemeleri, bu Kanunun yürürlüğe girmesinden önce kurulmuş olan evlilikler hakkında da geçerlidir.

Sonuç olarak743 sayılı yasa döneminde başlamış fakat 4721 sayılı yasa döneminde devam eden veya biten boşanma davalarında uygulanacak yasa 4721 sayılı yeni yasa olmalıdır.

Yeni yasa uygulanmış olsaydı,kusur tartışması yapılacak ; kusursuz veya daha az kusurlu eş nafaka ve tazminata hak kazanacaktı.

Naçizane ben böyle düşünüyorum..

Saygılar