Mesajı Okuyun
Old 12-10-2008, 23:05   #12
burcu akar

Önemli stajyerlerin sosyal güvence sorunu

Siteye yeni üye oldum. Böyle bir sitesinin oluşu da beni çok memnun etti aslında, böylelikle bütün hukukçular problemlerini ve bunlara dair çözümlerini birçok hukukçuyla paylaşabiliyor.Birçok hukukçu birçok beyin birçok görüş ve dolayısıla birçok çözüm demektir. Bende hukukçu olarak aranıza daha yeni katıldım şöyle ki; daha yeni(bir buçuk aylık stajyer avukatım) bende sizler gibi daha staja başlar başlamaz birçok sorunun varlığıyla yüzleştim bunlardan ilki belkide, en önemlisi stajyerlerin sosyal güvencesi başlığı altındaki sorunlar: çalışma yasağı olan, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan, öğrencilik döneminde elde ettiği (burs,paso,mediko sosyal vb ) sosyal haklarını da kaybeden, temel ihtiyaçlar hiyerarşisinde birinci basamağa dahi ulaşamayan stajyerin amaca uygun bir staj dönemi geçirmesi mümkün değildir. Bu bir nevi bizlerin, aslında sosyal özlük haklarımızın elimizden alınması,bu hakkımızdan yıksun bırakılmamız anlamını taşımaktadır,bu durumda hukuk devleti ilkesine ters düşmektedir. Şöyle bir düşünelim staj esnasında b u sorumluluğumuzu yerine getirirken birçok iş kazasıyla karşılaşabiliriz bu durumda bu iş kazalarının tazmini kimin tarafından ne şekilde karşılanacaktır? Enazından bu konuyla ilgili stajyer arkadaşlarım ve kendim adıma sosyal güvencemizin saglanmasını bu konuyla ilgili düzenlemelere gidilmesini istememiz kaçınılmaz olmuştur.Stajyer avukatlar da sosyal güvenlik kapsamı içine alınlalıdır.