Mesajı Okuyun
Old 26-04-2011, 16:27   #9
Admin

Alıntı:
Yazan hakan03
çilingir ile kapıyı açtırttım hamal ile eşyaları evin çatı katına ve merdiven boşluklarına kaldırttım bu sırada gelen borçluda yardım etti akabinde tutanağa eşyaları kendisinin tam eksiksiz ve sağlam aldığına dair imza attırdım işi hallettim. En azından depo sıkıntısı olan bir yerde bu şekilde masraflardan da kısarak işi hallettim.
İşi "halletmenizin" püf noktası o sırada gelen borçlu ve kanunu umursamadan suç işleyen icra memuru olmuş. O sırada borçlu gelmeseydi ve daha sonra da eşyalarım çalınmış diye şikayet etseydi ne yapacaktınız?

Borçlunun huzurda olmadığı bir tahliye sırasında, eşyaların yediemine teslim edilmesi İİK md 26/4'den kaynaklanan yasal bir zorunluluktur. Bunu yapmamanız durumunda İcra Memurunun cezai sorumluluğu doğacağı gibi, sizin de zarar gören/kaybolan eşyalardan hukuki sorumluluğunuz doğar, ayrıca şikayet halinde mesleki disiplin sorumluluğunuz da cabası. Kaldı ki, her yerde böyle acemi ve gözü kara icra memurları bulamayacağınız için, benzer bir tahliyeyi başka bir yerde tekrarlamanız da oldukça küçük bir olasılıktır.

Tahliyelerın pahalı olma nedeni sizin belirttiğiz gibi avukatların veya müvekkillerinin "zengin" olması değil, kanunun öngördüğü usule uygun hareket etmeleridir.