Mesajı Okuyun
Old 15-03-2013, 16:05   #5
ergin celik

Varsayılan Derya Hanım,

Alıntı:
Yazan Derya DEMİR
Memur muamelesini şikayet ettiğim bir kaç dosyada vekalet ücretine hak kazandığımı belirtmek isterim.
Anladığım kadarıyla İcra Hukuk Hakimi usul ve yasaya aykırı olarak yapılan işlemin yapılmasına sebebiyet veren şeyin ne olduğuna bakarak karar veriyor. Alacaklı vekilinin yasaya aykırı talebi ile şikayet konusu işlem meydana gelmişse bu durumda vekalet ücretine hükmedilmesi gerekiyor diye düşünüyor olabilir.

Benim şikayetlerimden birinin konusu, takip talebinde adı geçmeyen borçlunun sonradan açılan bir talep ile ve harç yatırılmak suretiyle takibe dahil edilmesine ilişkindi. Mahkeme şikayetimi dosya üzerinden yaptığı bir inceleme ile kabul ederek, vekalet ücretine hükmetmişti.

Bir başka örnek ise yine ödeme emri ile birlikte dayanak belge suretinin gönderilmemiş olmasıyla alakalı idi. Her iki örnekte de şikayetim kabul edilerek, maktu vekalet ücretine hükmedilmişti. İyi çalışmalar!

Derya Hanım,

"Bir başka örnek ise yine ödeme emri ile birlikte dayanak belge suretinin gönderilmemiş olmasıyla alakalı idi. Her iki örnekte de şikayetim kabul edilerek, maktu vekalet ücretine hükmedilmişti." şeklinde bir karardan bahsetmişsiniz; bu olaya ilişkin kararı paylaşabilir misiniz?
Benzer bir olay başımıza geldi; hakim vekalet ücretine karar vermedi, gerekçesi alacaklı tarafın bir kusurunun olmaması gösterildi.
Kararı temyiz etmeyi düşünüyoruz. Bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz.

İyi çalışmalar,