Mesajı Okuyun
Old 08-05-2008, 09:16   #4
umutlaw

Sayin Meslektasim,

Arz etmem gereken husus sudur: Almanyada Verbraucherrecht kapsaminda ve BGB buniyesinde Tuketicinin haklari detayina kadar korunmustur nitekim 4822 sayili kanun her ne kadar kanun koyucu tarafindan Avrupa standartlari cercevesinde de 4077 sayili kanunu degistirmis ise de asil problem kanun veya duzenlenen hukumler degil belki uygulamada bu kanunun hemen hemen hic dikkata alinmamasidir. (uygulamada kstim satis ve alim silemlerindedir)

Almanyada bir malinizi zurückgeben yapmak istediginizde satici firma derhal mali geri aliyor hatta bazen 14 gunluk sureyi dahi gecirirseniz bir cok firma sizi kaybetmemek icin mali geri almayi kabul ediyor. Ben Amerika da ve Almanyada bir cok zaman bilgisayarimin veya buro malzemelerini olaydan iki yil gectigi halde sorunsuz bir sekilde iade de bulunmusum nitekim gelin gorun ki Turkiyede boyle bir seye kalkistiginiz zaman mahkemeye gitmeden satici firmanin icerisinde yargilaniyorsunuz bunun da asil sebebi saticinin bilincsizliginden ziyade alicinin bilincsizligidir cunku boyle bir vakaa ile karsilasan bir kimse olayi mahkemede degil magazada cozmeyi tercih eder dolayisiyla mahkeme kararlarinin bu hususta az oldugu kanaatindeyim ve hemen belirtmem gerekir ki benim gibi tuketiciyi ilgilendiren konularin pesini birakmayan bir cok meslektasimin oldugunu ve benden de hatta daha basarili olduklarini iddia edebilirim ancak bu husus hakkinda yasal duzenleme oldugu halde Turkiyede her hangi bir ic acici gelismenin var oldugunu soyleyemiyorum tabi bu sahsi kanaatimdir.

Olayiniza gelince olayinizin kapidan satislarla ilgili bir ilgisinin olmadigini dusunuyorum ve yinede 8. madde hakkinda neden direndiginizi hala anlamadim eger istediginiz bu husus hakkinda sadece bir yargitay karari ise maalesef bende bulamadim ancak konus baska bir sey ise olayi detayli paylasirsaniz daha genis bir sekilde tartisabilir ve sonuca varabiliriz.

Yukarida arz ettigim hususlar sahsi kanaatim ve tavsiyelerimdir, bilgilerinize saygila sunulur.