Mesajı Okuyun
Old 07-10-2015, 13:14   #7
Av.Meral Ercil

Alıntı:
Yazan parezer3447
Tapunun red işleminin iptali için idari yargıda dava açın. Sonuçta cebri icra satışlarında mülkiyet ihalenin kesinleşmesi ile kazanılmış olur. Tapu siciline tescil kurucu değil, açıklayıcı bir işlemdir. Ayrıca cebri icra satşlarında yasal ön alım hakkı olmaz. Dava dışı 3. Şahsın mağduriyeti tapu sicilinin hatasından kaynaklanmaktadır. 3. Şahıs tapu sicil müdürlüğüne karşı dava açabilir. Eğer bu olayda ihale alıcısı müvekkiliniz iyiniyetli 3. Şahıs konumundaysa dava dışı paydaşın söz konusu zararı tapu sicili karşılamalıdır.

Sayın parezer3447 cevabınız için teşekkür ederim. Ama 3.şahsın mülkiyet hakkının onun haberi olmadan elinden çıkmasının - tapu dairesinin hatası bile olsa- mülkiyet hakkı ile bağdaşmadığını ve bu nedenle bu şahsa ait payda hak iddia edilemeyeceğini düşünüyorum. Yanlış dava açıp müvekkili karşı vekalet ücreti borcuna sokmaktan da korkuyorum Eğer söylediğinizi destekleyecek bir emsal karar varsa bu yol elbette daha lehe olur. Henüz davayı açmadım . İdarenin hatalı işlemi nedeni ile mülkiyet hakkının kaybedilebileceğine dair bir emsal karar var mıdır? benim şu an düşündüğüm çözüm, satıştan haberdar edilen ortakların paylarının müvekkil adına tescili için tapu iptal ve tescil davası, ihale dışı tutulan 3.şahsın payına düşecek meblağ için de tapu müdürlüğü ne tazminat davası açmak