Mesajı Okuyun
Old 04-02-2013, 22:30   #1
Margon

Önemli Kamulaştırmasız el atma davalarında son durum

Değerli meslektaşlarım,

Kamulaştırmasız el atma davalarında görevli mahkeme fiili ve hukuki el atma durumuna göre ayrılmakta. Göreve

ilişkin bazı sorularım olacak. İçtihatları, kanunları, forumu araştırdım. Aydınlatacak meslektaşlarıma şimdiden

teşekkür ederim.

Somut olayda imar planı kesinleşmiş. İmar planında söz konusu arsa 1997 yılında "okul" olarak belirtilmiş. Arsa

şuan boş ve idarenin de uzun süre okulu yapmayacağını düşünüyoruz. Kesinleşen imar planı nedeniyle görevli

mahkeme asliye hukuk mahkemesidir diye düşünebilir miyiz? Buna ilişkin bazı yargıtay kararları buldum. Ancak aksi

yönde de yargıtay kararları mevcut. Forumda, idarece fiili el atma olduğu takdirde görevli mahkemenin

asliye hukuk mahkemesi olduğundan ve hukuki el atma durumunda asliye mahkemelerinin görevsizlik kararı

verdiğinden bahsedilmiş. O halde, idare mahkemesinde arsa bedelini nasıl talep edeceğiz? Arsanın bedelini

bilirkişi marifetiyle tespit ederek ve talep miktarını ıslah ederek talep edecektik.

İdare mahkemesinde açacağımız tam yargı davasında miktarı ıslah edemeyeceğiz. Bu durumda nasıl bir yol

izlemeliyiz? İdare mahkemesinde açılacak tam yargı davasının konusu ancak ecrimisil olabilir. Kamulaştırmasız

hukuki el atmadan doğan arsa bedelini talep etmenin bir yolunu düşünemiyorum. Yardımlarınız için şimdiden

teşekkür ederim. Saygılarımla