Mesajı Okuyun
Old 29-01-2009, 16:22   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Sn Avukat cevabınız için çok teşekkür ederim ama sanıyorum ki 3 yıl doldurduktan sonra bile Vatandaşlık vermecekler çünkü SINAV uygulanıyor orda karıkoca sorulara cevap veriyorlar. Yani 3 yıl mutlaka BERABER oturmak lazimmiş ((.

Sadece 3 yıl beraber oturmak da yetmemektedir.

Alıntı:
Madde 5 - Bir Türk vatandaşı ile evlenme, kendiliğinden Türk vatandaşlığını bahşetmez. Ancak, bir Türk vatandaşı ile evlenme nedeniyle Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılar, en az üç yıldan beri evli olmaları, fiilen birlikte yaşamaları ve evliliğin devamı kaydıyla

Yani 3 yıl dolduktan sonra, vatandaşlık için müracaat ettiğinizde ve işlemler sürerken de evlilik devam edecektir.

Alıntı:
Peki boşandıktan hemen sonra başka bir kişiyle evlenirsem-bu süre yeniden mi başlatmak lazim yoksa 2 evliliğin süreyi birliştirmek TC vatandaşlığa başvurmak mümkün mü hukuki olarak?

Kanunkoyucu, sırf vatandaşlık kazanmak için yapılan muvazaalı evlenmelerin önüne geçebilmek için süreyi bu şekilde düzenlemiştir. Bu nedenle 2 evliliğin süresi toplanamaz, diye düşünüyorum.

Alıntı:
Ancak, bir Türk vatandaşı ile evlenen yabancı, evlenmekle eski vatandaşlığını kaybediyorsa Türk vatandaşlığını kendiliğinden kazanır.

Eğer evlenme ile kendi vatandaşlığınızı kaybetmiş olsaydınız, otomatik olarak Türk vatandaşı olacaktınız. Ancak, bildiği kadarıyla Rusya için bu durum sözkonusu değil.

Alıntı:
Ve en son hakkım 5 yıl sürekli oturduğum sürece TC vatandaşlık olabilirim biliyorum. Ama evli olmadan oturma izin daha 2 yıl için ne sebeple alabilirim?

Mevzuata göre, çeşitli sebeplerle oturma izni alınabilmekte ve uzatılabilmektedir. Hangi sebepten yararlanacağınızı, uzatma koşullarını bir avukattan hukuki destek alarak öğrenmelisiniz.