Mesajı Okuyun
Old 15-09-2010, 14:44   #10
avmhy

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Aman Allahım; savunma kutsaldır ama adalet bakanlığını savunmak zorunda kalacağım hiç aklıma gelmezdi.

Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihraç kararına, kurul üyesi müsteşar muhalif kalmıştı... Bakanlar zaten teamül gereği kurulun bu ve benzeri toplantılarına katılmıyorlar.

Sayın meslektaşım,
Tam da dediğiniz gibi 11 Eylül'e kadar yürütme, dilerse toplantı yapılmasını dahi (daha doğrusu karar alınmasını) engelleyebiliyordu.

Yeni yapıda bakan hazretleri ister kurula gelsin ister gelmesin, müsteşarını ister göndersin ister göndermesin kurul toplanacak ve kararını alacaktır.

THS ile birlikte adalet.org sitesinin de üyesi olduğum için tüm samimiyetimle söylüyorum yukarıda bir kısımını sıraladığım isimlerin HSYK üyesi olması gerçekten çok olumlu sonuçlar doğuracak; bunu yaşayıp göreceğiz.

Yargı ile ilgili en yetkili idari kurulda artık kürsü yargıç ve savcıları da yer alacaktır avukat ta (avukatlar diyebilmek isterdim ama şimdilik sadece bir tane)

"Yapılan anayasa değişikliği mükemmeldir, bütün sorunlar hele ki yargının sorunları çözülmüştür" gibi komik bir iddiada bulunmuyorum. Ama tekrar ifade ediyorum, bu düzenleme eskisinden iyi olacaktır.

Daha da iyisi, yapılacak yeni anayasa için tartışma ve diyalog zemini hazırlamıştır.

Selam ve saygılarımla...

ferhat sarıkayanın durumunu gündeme alan müsteşar ve adalet bakanıdır, bizi bugüne taşıyan erzurum savcısının yetkisinin alınmasını gündeme alan müsteşar gibi.
kendisi karara muhalifmidir değilmidir bu noktadan da bakmak lazım.

erzurum savcısı hadisesi hsyk nın yapısının değiştirilmesi provakasyonudur.

"Hâkim ve savcıların görevlerini; kanun, tüzük, yönetmeliklere ve genelgelere (hâkimler için idarî nitelikteki genelgelere) uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleme; görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri, ilgili dairenin teklifi ve Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanının oluru ile Kurul müfettişlerine yaptırılır. Soruşturma ve inceleme işlemleri, hakkında soruşturma ve inceleme yapılacak olandan daha kıdemli hâkim veya savcı eliyle de yaptırılabilir."

şimdi hukuksuz hakim ve savcının cezalandırılıp cezalandırılmayacağına hsky başkanı yani adalet bakanı karar verecek.anayasaya adalet bakanı yerine hsyk başkanı diyip hukuksuzluğu ceza yargısından kaçırmaya çalışanlara güçlü gerekçeleri olan bir danıştay kararı gelecek mi diye beklemekten başka bir çaremiz yok.