Mesajı Okuyun
Old 13-08-2006, 20:11   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın meslektaşım,

Karmakarışık uygulamanın içerisinde, elimizde olan net bilgiler şunlar:

-Katkı payına dayalı tazminat istekleri , boşanma davasının fer'i niteliğinde DEĞİL.

-Evlilik birliği devam ederken, katkı payını talep ve dava etmeye engel YOK.

-Evlilik birliği devam ederken (boşanma davası açılmamış, yahut açılıp, kabul de edilip ama henüz kesinleşmemişse), katkı payına ilişkin davaya bakmakla görevli mahkeme, AİLE mahkemesi.

Bunların dışında, katkı payına yönelik açılan davaların, boşanma hükmünün kesinleşmesi tarihinden ileriye yönelik olarak 10 senelik zamanaşımına tabi olması karşısında, 229.maddeyi açıklayarak geriye dönük bir yıllık hak düşürücü süre sonucuna ulaşan meslektaşımın uyarısına katılamıyorum.

Ev için muvazaaya dayalı iptal davası açılması halinde , evi satın alan 3.kişinin iyiniyetli olmadığını ispatlamanız son derece güç olacağından, muvazaaya dayalı tapu iptal istemi yerine, doğrudan doğruya davalı kocaya karşı, katkı payına dayalı alacak davası açmanızın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Son olarak, evlilik birliği devam ederken mal rejiminin tasfiyesi istenebilir mi? Edinilmiş mallara katılmaya yönelik mal rejiminin tasfiyesinin düzenleyen TMK.m.225:

"Mal rejimi, eşlerden birinin ölümü veya başka bir mal rejiminin kabulüyle sona erer.
Mahkemece evliliğin iptal veya boşanma sebebiyle sona erdirilmesine veya mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi hallerinde, mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer."

m.225 i, m.206 ile birlikte değerlendirecek olduğumuzda:

Olayınızda başka bir mal rejimine geçilmesini talep ve dava hakkınız mevcutsa, (burada meslektaşım Selim Balku'nun tek başına fiili olarak ayrı yaşamak m.206 nın aradığı koşul sayılmaz sözüyle birleşiyoruz), satılan ev de mal ayrılığı rejiminin geçerli olduğu dönemde alındığından m.206/2 kapsamında değerlendirilemez diye düşünüyorum, buradan devamla, belki davalı olacak eşe bir ihtarname gönderip, ortaklığın malvarlığı, geliri, borçları veya ortaklık malları hakkında bilgi isteyebilir ve yanıtsız bırakılması durumunda m.206/4 ten yola çıkarak , evlilik birliği devam etmekle birlikte, mal ayrılığı rejimine geçilmesini isteyerek, önceki rejimin tasfiyesine gidebilirsiniz diye düşünüyorum.

Saygılarımla...