Mesajı Okuyun
Old 24-10-2008, 12:02   #1
sulzu

Varsayılan ıslahın sınırlarını ne kadar zorlayabilirm'

Merhaba
Müvekkilim vakıf üniversitesinde öğr. görv. olarak 8 yıldır çalışmakta iken iş akdi haksız olarak fesh ediliyor. Devlet ünv. kanunuda öğrt. görv. belirli süreli sözleşme yapabileceği yazılı. Fakat ben vakıf üniv. bu durumun işverence kötü niyetli kullanılmaya açık olduğu düşüncesi ile yine de işe iade davası açtım.Tabi ki iş veren diyor ki bu belirli süreli sözleşmedir işe iade davası açılamaz. Bu arada en son iş sözleşmesi 2 yıllık olduğu halde 1. yılın sonunda feshediliyor.
Şimdi ben yıkarda izah etmeye çaılştığım sebeple davaya bu şekilde devam etmek ya da "tamam belirli sürelidir o halde kalan bir yıllık ücretler toplamını alalım" demek arasındayım...
Eğer kalan 1 yıllık ücretler toplamını talep edecek isem; davayı "kamilen" ıslah edebilir miyim? Yani işe iade davasını kalan 1 yıllık ücretin talebi haline dönüştürebilir miyim? Yasadaki "davanın kamilen ıslahı" ifadesinden bunu yapabileceğimi anlıyorum ama emin olamadım...
Bir diğer konu ise davalının cevap dilekçesinde yazdığı "bu belirli süreli sözleşme" iddiasını bu yeni davada delil olarak öne sürebilir miyim?
Biraz uzun oldu ama... tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim, kolay gelsin...