Mesajı Okuyun
Old 08-06-2020, 19:32   #3
avturgayk

Sayın Meslektaşım ve Admin; Art niyet aramıyorum. Hakim ne beni, ne müvekkilimi ne de işvereni tanıyordur. Ancak burada asla kabul edemeyeceğim bir hususu ifade etmek isterim. Mahkeme İstanbul' da yani 1. bölge de görevlendiren bir Hakimden bahsediyoruz. Yeni olması ya da tecrübesiz olmasını anlamam. Hakimin görevi kanunları uygulamaktır. Bazen kanunlar Hakime sadece yol gösterir. Takdir hakkı da vermez. İşte icra edilebilirlik şerhi verilmesi talebi böyle bir şey. Çekişmesiz yargı ve basit yargılama usulü. BU KARARIN AÇIKLANABİLİR BİR GEREKÇESİ ASLA OLAMAZ. Vatandaş değil ki , bu konuda eğitim almış bir Hakim' den bahsediyoruz. Bu tür başvuru için duruşma günü tayin eden kişinin Hakimlik mesleğini hatta hukukçu kimliğini hak ettiğini düşünmüyorum. Yargılama da , delilleri yanlış değerlendirirsin, kanun maddesini yoruma açık ise "hukuka uygun" yorumda sıkıntı çekmiş olabilirsin, bir delili gözden kaçırmış da olabilirsin; Bu mümkün ve anlaşılabilir. Bu tür kararların da itiraz, istinaf veya temyiz yolu ile düzeltilmesi mümkün. Ancak, İcra edilebilirlik şerhi gibi uygulaması çok basit çekişmesiz yargı işleminden bahsediyoruz. Aynı iş veren hakkında bir kaç gün önce verilmiş,yine İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesinin, yani yanında ki kalemden, büyük ihtimalle de arkadaşı olan bir Hakimden alınan kararı da örnek olarak dilekçeye ekledim ki, kararı hemen versin diye kolaylık sağladık. Hal böyle iken; "...Yeni atanmış, uygulamayı çok iyi bilmiyor olabilir.." şeklin de gerekçeler ile Lütfen kendimize haksızlık yapmayalım. Farklı yorumlanamayacak kadar açık kanun hükmü bu şekil de yok sayılmamalı. Hakimin kararlarına karşı elbette itiraz ya da istinaf yolu açık ve ne yazık ki , Hakim arkadaşlarımızda ; Çirkin olduğunu düşündüğüm " Beğenmiyorsanız istinaf yoluna, itiraz yoluna gidin.." şeklin de sıkça kullanılan cümle ile biz avukatlara haksızlık yapmaktadır ve Hakimler tarafından, bu şekilde nezaketsiz ve sıkça kullanılan cümlelere maruz kalmayan avukat yok gibidir. Bizim de hukukçu olarak görevimiz bu tavırlara hukuk için de saygı ve şiddetle karşı çıkmaktır. Hatasını düzeltse bile ilgili Hakim hakkında tüm yasal haklarımı kullanarak "HSYK, KOMİSYON, ADALET BAKANLIĞINA, ARABULUCU DAİRE BAŞKANLIĞINA" gerekli şikayetimi de yaptım. Zira, bu şekil de hareket etmez isek, bariz hatalar hep yapılacak ve sonu gelmeyecektir. Bariz hatalı kararların da, itiraz ya da istinaf yolu ile düzeltilmesini de bekler isek vay halimize Sayın Meslektaşım.
Şu hususu da özellikle vurgulamak isterim. O kadar gergin ve hayal kırıklığına uğradım ki bu karar yüzünden, serzenişlerimi Türk Hukuk Sitesin de paylaşmak isterken de "yazım hatalarına" dikkat edemedim. Saygılarımla