Mesajı Okuyun
Old 13-01-2014, 17:25   #2
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan mehmetcansiz
Müvekkil 65 yaşında ve eşi sağ, 40 yıllık evliler. Müvekkilin eşinden 2 tane çocuğu var. Müvekkilin eşinin aynı zaman eski eşinden de 2 tane çocuğu var. Müvekkilin 1983 yılında kendi imkanlarıyla aldığı bir dairesi var.Müvekkilin, eşinden önce ölümü durumunda, dairesi eski Medeni Kanun hükümlerine uygun olarak mal ayrılığı rejimine göre taksim edileceğinden, 1/4 sağ kalan eşe, 3/4 ü de çocuklarına kalacak. Müvekkil kendisinden sonra eşinin ölmesi durumunda da evden eşine kalan miras payının 1/2 sinin ilk eşinden olan çocuklarına, 1/2 sinin de kendi çocuklarına kalacağını biliyor. Müvekkil, eşinin ilk evliliğinden olan 2 çocuğunun kendi mirasından hiçbir şekilde faydalanmasını ve pay almasını istemiyor. Müvekilin bu isteğini "iptal edilemez şekilde" sağlayabileceği bir yol var mı? Tüm mirasçıların katılımı ile resmi şekilde kesin bir feragat sözleşmesi yapmayı düşünüyorum. Bu sözleşme iptal edilebilir mi? Bu konuda emsal karar bulamadım arkadaşlar. Bildiğiniz emsal Yargıtay kararı varsa benimle paylaşmanızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Sayın meslektaşım,
Müvekkilinizin ilk evliliğinden olan çocukları müvekkilinizin değil de müvekkilinizin eşinin mirasçıları olduğu için bunun önüne geçecek bir yasal durum olduğunu düşünmüyorum. Ancak belki müvekkilinizin eşinin miirastan feragati söz konusu olabilir diye düşünüyorum