Mesajı Okuyun
Old 21-07-2008, 15:59   #1
Av. Seda Gayretli

Varsayılan Tensip zaptında tedbir nafakasına hükmetmek

Sayın meslektaşlarım ;

Açılan bir tedbir nafakası davasında direk tensip zaptında 250 lira tedbir nafakasına hükmedilmiş.. Ancak dilekeç ekinde Sosyal eko. durum araştırması yok dava esas boşanma davasıyla birleştiriline kadar da iki taraf için araştırma yapılmamış.tedbir nafakası isteyen eşe daha öncenden terk nedeniyle eve dön ihtarnamesi yollanmış.Yani kusurulu olan eşe tedbir nafakası hükmediliyor..

Bu da yetmiyor tedibr nafakası davası iki tarafta istanbulda ikamet ettiği halde tandık avukat Ankarada olduğu için Ankarada açılıyor...

Hatta karşı tarafın avukatı tensip zaptını icraya koyuyor. Boşanma davası var hem Ankara yetkili değil diye itiraz ediliyor ...ancak itirazın iptali davası hiç takip edilmediğinden yinek arşı taraf kazanıyor....
Tedbir nafakası davası İstanbuldaki esas boşanma davasıyla ilgili dosyayla birleştiriliyor. Bu arada aile kon utu şerhi istiyor karşı taraf böylelilkle evin satımını engelliyor.....

ilk derece mahkemesi yargılamaıs bitince dosya elime geldi... çok şaşırdım bu işte bir tuhaflık var ! başka bir davamda 7 ay oldu ve de hala tedbir nafakasına hükmedilmedi...bunda tensip zaptıyla nasıl hükmedildi tensip zaptı icraya konuldu..

Aile konutu şerhi verilmesi demek bu konutun yarısının diğer eşin olduğu anlamına mı geliyor.ama bu söz konusu ev 2001 öncesi alınmış kaldı ki zaten müvekkilin babaıs almış müvekkil 1998 yılında daha memuriyetinin 6. yılında almış bu evi. 6 yıllık bir polis memur nasıl İstanbuldan ev alsın ki!!

dosya çok geç elime geçtiği için bir çok şeyin eksik yapıldığını müvekkilin önceki avukatın çok ihmali olduğunu gördüm..
şimdi tedbir nafakası için hiç mi bir şikayet yolunu işletemem ...bunu yapmasam da temyizde bunlar usulden bozmak için gerekçe olarak gösterilebilir mi?

esas boşanma davasına kadının sosyal eko. durum araştırması gelmiş... hiç geliri yok abisini yanında şeklinde. halbuki şimdi araştırıyorum ve kadın üstüne 7tarla tapusu buldum.oturduğu ev de abisinin evi kira vermiyor. Bunları nafakayı düşürmek ve 20 milyarlık tazminatı düşürmek için ne şekilde kullanabilirim? Tapu fotokopilerini Yargıtay kanalıyla mı istemem gerekiyor yoksa ilk derece amhkemesi mi ?? yada kesin boşanma yok halen eşi görünen müvekkil tapudan bunların fotokopisini isteyebilir mi?