Mesajı Okuyun
Old 22-02-2012, 14:58   #10
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan külekçi
Sayın Meslektaşlarım,
Müvekkil , yazılı bir satış sözleşmesiyle satıcı galerici ve ruhsat sahibinden belli bir miktar karşılığı aracı haricen satın almıştır. Müvekkil aynı gün, parayı banka aracılığı ile müvekkil galerici adına yatırmış ve aracı almıştır.Ancak arada yapılması gereken resmi işlemler yapılmamıştır.Müvekkil, devir işlemleri için galerici ve ruhsat sahibini defalarca uyarmasına rağmen bir sonuç elde edememiş türlü oyunlarla oyalandırılmıştır.8 ay sonra kullandığı araç kapısının önünden çalınmıştır.Olay hakkında soruşturma başlatılmış ve sanıkların ruhsat sahibi ve galerici olduğuna dair ciddi kanıtlar bulunmaktadır.Sonuç olarak müvekkilin hem parası elinden alınmış,hem de haricen satın almış olduğu aracı çalınmıştır.Dolandırıcıktan kamu davası açılmasını istedik, ancak çalınan araç ile verilen para için neler yapabilirim? Sitedeki bu konuyla ilgili yazılanların tamamına yakınını okudum.Araç için Emniyete yazı gönderilmesini savcılıktan istedim, ancak bunun dışında araç için yapabileceğim birşey var mı? Açacağım hukuk davası bir tespit davası mı yoksa sebepsiz zenginleşme davası mı olmalı, aracın tarafımıza teslimini yada paramızın geri verilmesini nasıl sağlayabiliriz? Cevaplarınızı bekliyorum,Şimdiden teşekkürler(Ayrıca THS'ne katıldığım için çok mutluyum ) Saygılarımla...

Araç satışı noter huzurunda yapılır,harici satış veya resmi olmayan satış diye bir şey yok.Satış ya vardır ya yoktur.Bu ve benzer sorunlar satışların hukuken geçerli bir şekilde yapılmamasından kaynaklanmakta.Böylesine talihsiz bir durum karşısında ödenen parayı tahsil etmek adına sebepsiz zenginleşme hükümleri uyarınca alacak davası açılabilir diye düşünüyorum.