Mesajı Okuyun
Old 22-04-2008, 01:55   #13
persona

Sayin Eralp bey, sizin son mesajiniza yanit olarak demek isteklerimi toparlamak isterim...

Ankara Barosu sitesinin icerigi evet diger aday sitelere gore daha doyurucu ancak, benim demeye calistigim temel eksiklik maalesef bu sitedede belirgin...

yani site maalesef hicbir meslektasla iletisime gecmek gibi kaygi tasimiyor... ne demek istiyorum bununla, ornegin en basitinden uyelik ongorulmemis, ...bence en basta bu buyuk eksiklik, Ankara barosuna bagli her meslektasa ozel bir uyelik verilebilirdi mesela... bu uyelik tabiki belli avantajlar saglayabilir... ne olabilir bunlar...

1- siteye konan her materyali bilgisayara indirebilme olanagi... (bu tabiki eger yazi ise PDF formatli veya DOC formatli ozel olarak), video , ses dosyalari kisaca her sey....

2-sitede yer alan her habere ve icerigi tartisilabilecegi bir imkan...mesela bir haber var diyelim bir sertifika programi, site uyesi meslektas hemen, bu programla ilgili sorulari altina ilistirebilmeli, diger meslektaslarda bunlara katki saglayabilmeli... her meslektasa ozel blog alanlari saglanabilir , dusuncelerini yasadiklarini, baro ile ilgili sorunlarini aktarabilir...

bu tartismalari nasil denetlerim diye korkulmasi bence yersiz, cunku uyelik tamamen baro sicil numarasi ile iliskilendirilebilinir...

3-yapilacak ozel anlasmalar dogrultusunda (hatta odemeler )site araciligiyla, icerik saglayan kurumlarin sitelerine direk baglanti... ornegin gazetelerin arsivlerine, ornegin ozel hukuk dergilerinin arsivlerine, universitelerin yayinladiklari bilimsel makalelere ,mahkeme ictihatlari arsivlerine...

4-baronun su ana kadar yayinladigi tum metinler , bilgisayar ortamina tasinip, uyelerin hizmetine sunulabilinir, kurulusunda yayinlanan belgelerden en son derginin en son sayfasina kadar (gorebildigim kadar 2006 yili son yil)... baro baskanlarinin albumlerinden, her birinin yaptigi konusmalarinin metinlerine (bu bolum galiba var ankara barosu sayfasinda ancak, okuyabilmem mumkun olmadi teknik sorun var herhalde), komisyonlarin raporlarindan, baronun duzenledigi panellerdeki konusmacilarin sundukari metinlerine kadar ... bunlarla kim ilgilenebilir ki diye dusunmek bence hata, bilginin her bir kirintisi bile gunumuzde onemli... bir de su nokta ozellikle onemli, ankara barosu yayinladigi dergileri pdf formatiyla ucretsiz olarak download etmenize imkan veriyor harika buraya kadar, ama peki ben makalelerin yazarlariyla iletisime girmek istesem, yazilan makaleler uzerine dusuncelerimi aciklamak istesem, buna iliskin herhangi bir caba maalesef yok... yine tek tarafli, (read only) inanin bu tur tartismalar makalelerin yazarlari icinde cok buyuk fayda...

bu sistemler benim kendi kendime icat ettigim seyler degil, bugun londrada bir cocuk kutuphanesine bile gitseniniz, ingiliz parlementosunun ornegin 1800 lu yillarda kanun uzerine yaptigi tartismanin metinlerinden, avrupa adalet divaninin en son gerekceli kararlarina ucretsiz ulasmaniz mumkun, avukatlarin bloglarini okudugunuzda hemen her turlu hukuksal sorunla ilgili cozum bulabilir, bir universitede 2 tane profosorun ornegin internet hukukuyla yaptigi tartismayi 1 dakikada i-pod unuza indirip metroda dinleyebilirsiniz... kisaca burada her turden bilgi dijital ortama tasinmis durumda, ve meslek kurumlari da bu bilgileri uyelerine sunmak icin buyuk gayret sarfediyorlar.... internette bu anlamda cok harika bir arac... bizim ulkemizde her nedense bilgiye ulasmak cok masrafli bir is, ve maalesef meslek orgutlerimiz , meslektaslara ihtiyac duyacaklari guncel bilgileri saglamakta biraz yetersiz kaliyor gibi...

umarim yazdiklarim yanlis anlasilmaz, su ana kadar yazdiklarim nacizane onerilerdir sadece ... eminim bu sitelerin bu hallere gelmelerini saglayan bircok meslektas vardir, hepsinin emeklerine cok saygi duyarak yazdim bu gorusleri...

saygilarimla