Mesajı Okuyun
Old 11-11-2006, 12:58   #11
Mustafa O.

Varsayılan Sayın Nebi Bey,

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Kaç avukat haricen tahsil ettiği her parayı dosya ya beyan ediyor acaba ? benim çevremde pek yok da. Acaba benim çevremde mi kötü niyetli avukatlar var
Üzerine haciz konulmuş bir menkul/g.menkul'ün üzerindeki haczi kaldırılması için dosya ya tahsil harcı yatırmadan yapmanın yolu nedir ? Ben diğer bir yolunu bilmiyorum da o yüzden ?

Yukarıda yazdığım yorumların tamamını okumadınız zannedersem. Hiç bir tahsilat beyan etmediğiniz halde, menkul yahut gayrımenkul üzerindeki haczin kaldırılmasını talep ettğinizde, icra müdürlüğü sizden tahsil harcı alamaz. Alırsa bu durumu İcra Mahkemesine "şikayet" yolu ile götürüseniz ve benim yukarıdaki yorumlarımda eklediğim Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin ve Hukuk Genel Kurulunun ve Harçlar Yasasının ilgili hükümlerini de dilekçenize eklerseniz, şikayetinz kabul edilebilecek ve yatırmak zorunda kaldığınız harcı geri alabileceksiniz. Yukrıda zikrettiğim Yargıtay kararları da aynene benim bu dediğimi belirtmiştir.
Birinci fıkrada belirttiğiniz husus ise üzücü, siz beyan ediyorsunuz, ben beyan ediyorum, bu bizim için yeterli. Kötü emsal olmaz. Kötünün emsal teşkil ettiğine ilişkin düşünce, eyilim bizi kötü sonuçlara götürür. Düşmanla dolu bir gemide, bir tane dahi iyi insanın varlığı o geminin batırılmasını engeller.