Mesajı Okuyun
Old 05-06-2012, 15:49   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan mansur1985
karşılaştıgım bir problemi, örnekleme yöntemi ile sorarak, kıymetli meslektaşlarımın bu konudaki fikirlerini almak istiyorum.
x sigorta a.ş 'ne açtıgım trafik kazası nedeniyle tazminat davasında asliye hukuk mahkemesi 200 bin tl'ye hukmetti. ayrıca yasal vekalet ucreti ve masraflar.
ben de gerekçeli kararı alıp bu kararı icra takibine koydum. 200 000 lira para icra çıkışı ile 260 bin liraya geldi. ayrıca tabi icra vekalet ucreti dogdu bu miktar uzerinden. x sigorta a.ş. de, 'bizim poliçe limitimiz 100 bin tl diyerek, mahkemenin yerine geçip 100.bin tl uzerinden hesaplama yapıyor ve buna göre yasal vekalet ucreti bu kdar, masraf sorumlulugumuz bu kadar ve bu miktar icra takibine girseydi bu kadar icra vekalet ucreti çıkardı' diyerek kendisi hesab ettigi bedeli dosyaya yatırıp geri kalan bedel için teminat mektubu koyup dosyayı temyiz ediyor.
şimdi sorum şu, ben, dava vekalet ucreti ve takibe koydugum miktar uzerinden icra vekalet ucretini alarak muvekkile ödeme yaptım. şimdi serbest meslek makbuzunu, aldıgım miktarlar uzerinden mi yatıracagım? sigorta şirketi vergi bilgilerini gönderirken bir de tablo gönderip smm 'yi gönderdikleri tabloya göre kesmemi istiyorlar. bu konuda tereddutte kaldım. bana kalırsa aldıgım miktar ne ise onun uzerinden kesip gondermek fakat bu durumda da sigorta şirketi problem yaşıyoruz diyor. bu konuda fikirleriniz için şimdiden teşekkur ediyorum..

Tabbi ki sigorta şirketinin "vekalet ücreti" olarak ödediği rakam üzerinden...