Mesajı Okuyun
Old 28-03-2010, 12:44   #2
vedatgurer

ustadim,
oncelikle, kefiller aleyhine alacak "kat" edilmis mi? noterden, kefil aleyhine alacagi kat etmeden takibe girismislerse bunun itirazi mumkundur.
kefaletin suresi belki kredi sozlesmesinde yazilidir? faiz vesair hususlarda degisiklikler belki asil borcluya teblig edilerek tahakkuklar yapilmistir.
velhasil nasil olmus da bu kadar artmis? bu hususlar kat mektubunda teblig edilmemis ise kefilin kefaleti sinirli kalacaktir.
İpotek akit tablosuna baktiniz mi? eger ayni akit, kredi sozlesmesine referans ile, 2 ayri tapu uzerinde yazilmadi ise, burada bir hata var gibi.. 41milyar idi o tarihte.. fekki bildirilinceye kadar ust sinir ipotegi koymuslar sanirim.
bakiyesi icin de ilamsiz yapiyorlar. ipotek borclusu ucuncu sahis, bu fazladan sorumlu degil, ust siniri asiyor, buna itiraz edip takibi durdurmak lazim.
takip talebine ipoetk aktinin bir ornegini eklemedilerse de hemen merciden odeme emrini iptal ettirebilirsiniz.
bir ufak dikkat noktasi da takip talebindeki yol seciminde gereksiz bir bicimde ipotegin paraya cevrilmesi yanina "haciz" ilave etmislerse bu da odeme emrini iptal ettirir.
ipotek takibinde degil de, ilamsiz takipte "...ipotek dışında kalan miktar için tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla genel haciz yoluyla takip talebi.." yapmaları gerekirdi ve ilamsiz dosyasinda ipotek dosyasindan bahsetmeleri gerekirdi. sikayet edin. suresiz sikayet taskin haciz gerceklestiyse olur diye biliyorum.
bir gayrimenkul satildiginda borc kapanacak gibi ise belki mercii olaya bakar, aksi halde vezneye para girdikten sonra diger islemleri durdurmak hakki dogacaktir.
pazar pazar aklimda kalanlarla yazdim.
basarilar dilerim.
av vedat gurer