Mesajı Okuyun
Old 25-01-2012, 11:46   #3
üye31284

Alıntı:
Yazan mehmetcansiz
Müvekkil Wolkswagen marka2. el bir araba satın alıyor. Araç müvekkil tarafından satın alınmadan önce küçük bir kaza yapmış, müvekkilin eski sahibi yetkili servis olan vosmer'e götürmüş. Yüksek bir maliyet çıkardıkları için aracım tamiratını vosmer e yaptırmamış, başka bir tairciye yaptırmış. Aradan 6 ay geçmiş.Müvekkil arabayı satışa çıkarıyor, gelen alıcılar yetkili servis olarak vosmer e arabayı göstermeye götürüyor ve vosmer arabanın pert olduğunu söylüyor. Arabanın trafik kaydında pert görünmüyor. Servisin bu araç perde çıkmış beyanı üzerine de müvekkil arabayı satamıyor. Ben daha önce böyle bir davayla hiç karşılaşmadım ve bu konuda bilgim yok.

1- Pert kaydı koymaya yetkili servislerin hakkı ve yetkisi var mıdır? Hakları yoksa pert kaydı hangi şartlarda ve nasıl konulabilir?
2- Vosmerdeki Pert kaydının kaldırılması işi yasal olaral ne yapılabilir?.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Karayolları Trafik Yönetmeliği md. 39'dan çıkardığım sonuca göre yetkili servisin, bu hususta yetkisi olmadığını düşünüyorum ancak kendi kayıtlarında bu konuyu tutabiliyorlar. Bu pert (HURDA) bilgisi, eksper tarafından mı verilmiş servise?

Pert kaydı "yasal olarak" bu aşamadan sonra nasıl kaldırılır bilmiyorum.

Siz bir sonuca ulaşabildiniz mi?