Mesajı Okuyun
Old 29-12-2010, 01:15   #1
avukat.derviş.yıldızoğlu

Varsayılan Kamulaştırmasız El Atma Davasında Müstakbel El atma Olur Mu?

Müvekkile ait birbirine komşu 3 parselden oluşan arsası vardır. Arsa şehirler arası yol kenarında olup, bölünmüş yol yapım çalışmaları sırasında, Karayolları tarafından taşınmazlara el atıldığı düşünülmekteydi. Bu sebeple, kamulaştırmasız el atma davası açtık. Yapılan keşif neticesinde, bilirkişi raporuna göre, yoldan taşınmazlara herhangi bir elatmanın söz konusu olmadığı rapor edilmiştir. Ancak Karayolları tarafından davaya verilen cevapta, müvekkile ait olan taşınmazların belirli miktarının yola dahil edilmek üzere (muhtemelen banket ve kaldıırım olarak) kamulaştırma işlemine başlanıldığı, ancak ödenek yetersizliği nedeniyle kamulaştırmanın yapılamadığı belirtilmiştir. Bu durumda, mevcut haliyle bir elatma görünmemektedir. Ancak; müvekkil, dava konusu arsaları, kamulaştırma yapılacağı için kullanamamakta, belediye de bu arsalarla ilgili herhangi bir yapı ruhsatı vermemektedir. Özetle, müvekkil bu taşınmazlardan yararlanamamakta, yararlanma imkanı da bulunmadığından mağdur olmaktadır. Buna rağmen, mahkeme, bilirkişi raporunu dikkate alarak, el atma olmadığı gerekçesiyle davayı reddetme eğilimindedir. Ben de açıkçası ne yapacağımı bilemediğim için yeniden keşif talep ettim ve yenidenkeşif yapılacak. Bu durumda ne yapılabilir? Acaba yanlış bir dava mı açtım? Bu konudaki değerli cevaplarınızı bekliyorum. Saygılarımla..