Mesajı Okuyun
Old 16-08-2018, 13:34   #1
Müge Merde

Varsayılan Tahliye davası temerrütün oluşması sorunu

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
13 örnek tahliye talepli bir icra takibine dayanarak temerrüt nedeniyle sulh hukuk mahkemesinde dava açtım. Kiracıya 13 örnek ve dosyada bulunan kefillere de 7 örnek ödeme emri gönderdim. Kiracı vekili takibe, borc ve ferilerine itiraz etmiş idi. Acilan tahliyr davası cevabında, takibin 7 örnek olduğunu iddia etmiş ki kanımca takip 13 örnek açıldığından ve kiracıya 13 örnek ödeme emri gönderildiğinden 7 örnek olarak görülemez. Kiralanan yerler 2 katlı dükkan ve bir adet büro idi. Kiraciya ihtarname ile taşınmazları teslim almasını istememize rağmen almamıştır. Bu süre zarfında kiracının gelmeyeceğini düşünen müvekkil de yine bir ihtarnameve göndererek taşınmazları kiralama düşüncesinde olmadığının kanaatine vardığını teslim alınmaz ise kiraya verileceğini bildirmiştir. İki taşınmazdan büro olani kiraya vermiştir. Aylar sonra kiracı sadece dükkanı çilingir vasıtası ile girerek teslim almıştır. Tahliye davasında da taşınmazın tam tesliminin yapılmadığını iddia ederek temerrütün oluşmadığı düşüncesine yol açmaya çalışmaktadır. Bu arada kiracı tarafından ödenmiş hiçbir kira bedeli bulunmamaktadır. Hakim eğer kısmı olarak itirazın iptaline karar verirse temerrütün oluştuğunu da kabul eder mi ? Bana etmesi gerekir gibi geliyor ancak uygun yargıtay kararı da bulamadım. Şimdiden çok teşekkürler, iyi çalışmalar.