Mesajı Okuyun
Old 04-11-2007, 14:02   #34
Av.Yasin TOPRAK

Varsayılan Stajyerİn Sİgortali Olmasi Ve MaaŞ Almasi Mevzuata Aykiri DeĞİldİr

Herkeze merhabalar, kepimizin çektiği ortak sıkıntılar malesef bu süreç atlatıldıktan sonra unutulup gidiyor ama burada stajyer arkadaşlara örnek olabilecek bir olay var.
"Avukatlık Kanununun 16. Maddesi 5. Maddeye, 5. Madde de 11. Maddeye atıfta bulunmaktadır. "Avukatlık Kanunu 11. Madde: Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez."" hususu STAJYERİN, AVUKATI YANINDA SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMASINA ENGEL DEĞİLDİR. BU KONUDA BAROLAR BİRLİĞİNİN İTİRAZ ÜZERİNE VERDİĞİ BİR KARAR VARDIR. Olayı kısaca açıklamak gerekirse bir stajyer arkadaşımıza stajı süresince(tabi stajının 2. altı ayında) avukatının yanında sigortalı olarak çalışmıştır. Tabi ruhsat alma sürecinde ssk kaydı çıktığı için ruhsat verilmemiştir. İtirazı üzerine Barolar Birliği bu durumun Avukatlık Kanunu ve Staj Yönetmeliğine aykırı olmadığına karar vermiştir.
Bu kararı Ankara Barosunun duyurular bölümünde okumuştum bulabilirsem siteye de eklemek istiyorum. Bu durum gerek stajyer arkadaşlarca gerekse yanında stajyer olan meslektaşlarca bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir.
İLGİLİLERİ DUYARLILIĞA DAVET EDİYORUM, SAYGILARIMLA...