Mesajı Okuyun
Old 28-06-2017, 15:11   #1
Av.Taha Fedai

Varsayılan 1.5 Litrelik Pet şişeden sinek çıktı.

Değerli Meslektaşlarım,
Konu ile alakalı damacanadan sakız çıktı ve rakıdan sinek çıktı konularını okumakla birlikte bu konuyu açma ihtiyacı hissettim.

Müvekkilim düğün salonu işletmekte, X firmasından da 1.5 Ltrelik yüklü miktarlarda su almaktadır. Düğün esnasında, düğün sahibinin masasındaki suyun içerisinde belirgin bir şekilde cisim olduğunu gören düğün sahibi, müvekkil firmaya suyu açmadan teslim etmiş, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu, firmanıza yakıştıramadığımı tüm yakınlarıma bu olayı söyleyeceğini belirtmiştir. Müvekkil bu durumdan gerçekten ciddi zararlar görmüş, bazı düğün rezervasyonları ise iptal olma noktasına gelmiştir.
Bende hemen ilgili firmaya 18.08.2015 tarihinde ihtarname çekerek durumu ve maddi manevi tazminat taleplerimi içerir bir ihtar gönderdim. Akabinde X firması da böyle bir şeyin mümkün olamayacağını, sonradan pet şişe içerisine (fön makinesi ile ısıtarak) kapağının açılabileceğini ve içerisine cisim konulabileceğini belirterek cevap vermişlerdir.
Daha sonra Kayseri Sulh Hukuk Mahkemesinde pet şişeyle ilgili 15.10.2015 tarihinde tespit yaptırdım. Tespitte su şişesinin ağzının kapalı olduğu, şişenin herhangi bir yerinde delik kesik ezilme, büzülme vb müdahale edilme belirtisi bulunmadığı, suyun içerisinde yaklaşık 5x3mm boyutlarında bir safsızlığın olduğu, suyun üretim tarihinden yaklaşık 3 ay zaman geçtiğinden suda kısmen çözülmüş olan söz konusu safsızlığın bir böcek olup olmadığının açılmadan tam olarak anlaşılamadığı tespit edilmiştir. denmektedir.
Bilirkişi raporunun sonuç kısmında ise
1-Suyun üretim şekli, üretim tesisinde yapılan periyodik denetimler ve üretici firmanın aldığı tedbirler düşünüldüğünde firma çalışanlarının yanlış bir müdahalesi veya kastı olmadan bu büyüklükte bir safsızlığın üretim esnasında normal yollardan suya karışmasının mümkün olmayacağı
2-Şişe kapağının termoplastik bir ürün olması, kapağın ısıyla şekil değiştirilebileceği anlamına gelmekle beraber, aynı kapağın ya da şişenin altında bağlantı izinin olduğu yere yapılacak ısıtma vb bir müdahale sonucunda önce genleştirerek sonra soğutma vb işlemlerle tekrar eski haline getirilebilmesi mümkünse de, bu değişikliğin organoleptik olarak tespitinin mümkün olmayacak hassasiyette, iz bırakmadan gerçekleştirilmesinin mümkün olamayacağı
3-üretim bandı içinde şişeye kapağı yerleştiren makinenin, su dışında benzer sektörlerde kullanabildiğinden, orginal şişe kapağının temini ile son ürünün taklit edilebilmesi ya da tekrar kapatılabilmesinin, su ve benzer sektör üreticileri acısından mümkün olduğu kanaatindeyim
şeklinde rapor beyan etmiştir. Soruma gelince su hala tarafımda açılmadan durmakla beraber;
1- Tazminat davası açmayı düşünüyorum, aradan 22 ay geçmesine rağmen zamanaşımına uğramış mıdır ?
2- İki tarafta şirket olduğu için görevli mahkeme Tüketici olmadığı kanaatindeyim sizin düşüncelerinizi de öğrenmek isterim teşekkürler