Mesajı Okuyun
Old 20-05-2013, 22:08   #2
denizizm

Yargıtay kararları:Satış suretiyle ortaklığın giderilmesi istenen taşınmaz üzerinde intifa hakkı varsa bu hak sahibinin davaya dahil edilmesi zorunlu olduğu gibi taşınmazın intifa hakkı ile yükümlü olarak satılması gerekir. İntifa hakkı sahibi yalnız başına bu hakkının paraya çevrilmesini, taşınmazın intifasız satışını isterse sair paydaşların muvafakatlarını aramaksızın taşınmazın intifasız satışına karar verilmesi gerekir.
şu halde intifa hakkı sahibinin dosyadaki iradesi nedir ona bakmak gerekli sanırım. intifa hakının devamını istiyorsa bu hakla satılır. paraya çevrilmesini istiyorsa bu şekilde satılır.bilirkişinin raporuna göre intifa hakkı sahibinin paraya çevrilmesini istediğini anlıyorum?eğer burda bir sorun varsa öncelikle intifa hakkı sahibinin davaya dahlinin çözülmesi gerekir.2.görüşü anlayamadım çünkü zaten intifa hakkı ile satılacaksa bedelde buna göre belirlenir yani intifa bedeli ayrıca belirlenmez ki intifa ile birlikte satışı x tl dir denilir.taşınmaz hukuku ile uzun zamandır ilgilenmiyorum ama eskilerden bu bilgileri anımsadım.