Mesajı Okuyun
Old 26-05-2008, 21:43   #26
Akheront

Acaba bir ülke ceza kanununda yer alan cezaların düşüklüğü/yüksekliği ile o ülke vatandaşının suç işleme eğilimlerinin düşüklüğü/yüksekliği arasında nasıl bir korelasyon mevcuttur. Mesela hırsızlık suçuna karşılık ceza olarak ellerin kesilmesi şeklindeki veya uyuşturucu suçlarına karşılık idam cezası şeklindeki uygulamaları olduğu bilinen bazı arap devletlerinde hırsızlık veya uyuşturucuya ilişkin suçlar, bu tür suçlara, nispeten daha az ceza öngören bazı batılı devletlerde daha mı az işlenmektedir?
Veya pozitif hukukun vermiş olduğu yetkilerle karar vermek zorunda olan yargıçlarımızdan, yine kendilerine verilmiş olan takdir hakkını kullanarak çok ceza verenler az ceza verenlerden daha mı ufku geniş, basiretli, iyi adamlardır? Bir arkadaşımızın da yukarıda belirtiği gibi şikayete tabi bir suçta şikayet olmadan hakimin kendi kafasından, resen hareket ederek, atıyorum 7 yıl hürriyeti bağlayıcı ceza ile hüküm kurması daha mı adil yada hukuki bir davranıştır?
Birhayli meşakatli olan hukuk mesleğine henüz adım atmakta olan arkadaşlarımızın da bulunduğu bu sitede, genç ve zinde beyinleri ümitlendirerek daha güzel, daha iyi bir hukukçu ordusu yaratmak endişesi yerine sürekli şikayet ederek, meselelere hep olumsuz tarafından bakan ve "gardını al,cehenneme hoşgeldin!" edasıyla yazılan yazıları desteklemediğimi belirtmek isterim. Yazıma çok beğendiğim ve fakat müellifini anımsayamadığım bir söz ile son vermek istiyorum. Herkese saygılar.
Ümitsiz değilsiniz, ümit sizsiniz!