Mesajı Okuyun
Old 01-04-2008, 17:05   #8
Tamer Sağcan

Varsayılan Bence...

Toplum nezdinde yargıya karşı çıkartılan ilginç haberlerden biri daha. Sayfayı dikkatlice inceleyecek olursak benzer konular kısmında "Yargıtay'dan kiracıyı sevindiren karar" ve "Yargıtay'ın verdiği iki farklı karar insanları şaşırttı" gibi benzeri yönlendirme haberlere de rastlıyoruz. Eee bu haberlerle birlikte bilinçsiz gazete okuyanlarda haliyle yanlış öğreniyorlar. Oysa ne yazık ki güzelim ülkemizde her yazan doğru olmuyor.

Aslında konu sadece basının yanlış yönlendirici haber yapması deği. Ülkemizdeki medya kuruluşları özellikle son dönemde patlak veren envai çeşit dizide Türk hukuk sistemini ve yargısını ne kadar yanlış bildiğini de gösteriyor. Hatta güncel hukuk dergisinde bu konu ile ilgili çok ayrıntılı ve hoş bir makale okuduğumu da hatırlıyorum. Dizilerde Anglosakson Sistemdekine benzer yargıçlarımız var. Ellerinde duruşmada kontrolü sağlamak için tokmak filan oluyor. Gerçek bir mahkeme görmemiş insanlar televizyonda amerikan mahkemelerine çok benzeyen mahkemeleri izliyor ve büyük ihtimalle de yargılama sistemimizi yanlış yorumluyorlar.

Aslında daha bulunabilecek pek çok hata var. Bence ülkemiz hukuk sisteminin en büyük zaaflarından birisi de kendisini ve sistemi halka anlatmakta çok iyi olmamasıdır. Biz hukukçular olarak içinde yaşadığımız için sistemimizi biliyor ve yapılan bu yanlışlıkları anlayamıyor olabiliriz ama iğneyi kendimize batırdıktan sonra elbet çuvaldızı batıracağımız birileri de olur diyorum ben.

Saygılarımla.