Mesajı Okuyun
Old 12-03-2012, 20:04   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Yusuf ayık
Sayın meslektaşım Armağan Bey, taşınır neden para ile değerlendirilemesin anlayamadım.
Sayın Yusuf Ayık

1- Şu soruya yanıt verlirse bu soru aydınlanacak: Takibin değeri nedir?
- Teslim edilecek olan taşınır mal yeni bir araçtır. Ama takibin değeri aracın değeri değildir. Çünkü satıcı tarafından verilen ilk araç satıcıya geri verilecektir. Bir başka deyişle, icra müdürünün alacaklıya sağladığı fayda yeni bir aracın değeri kadar değildir. Yeni bir aracın değeri kadar fayda sağlamayan takipte yeni bir aracın değeri üzerinden harç alınması veya avukatlık ücreti hesaplanması adalete uyğun düşmez kanısındayım.

- Takibin konusu olan alacak iki araç arasındaki fark da değildir. Çünkü İİK 24.maddeye göre icra müdürü iki araç arasındaki farkı tahsil etmeyecektir. Yeni bir aracı teslim edecektir. Yeni araç yoksa borçludan para olarak değerini alarak alacaklıya teslim edecektir. Ama bu işlem bir para alacağının tahsili gibi harçlandırılmamalı veya ücretlendirilmemeli diye düşünüyorum. İcra takibinin sağladığı fayda lira cinsinden hesaplanamaz.

2- Para borcu ile ilgili bir takip ile taşınır teslimi hakkında takibi karşılaştırırsak gerçek ortaya çıkar:

- Konusu alacak olan bir icra takibinin alacak miktarı bellidir. İcra takibinin sağladığı yarar oranında avukatlık ücreti takdir edilmesinde sakınca olmaz.

- Halbuki taşınır tesliminden doğan alacakta icra takibinin konusu olan alacak miktarı belli değildir. Para ile ölçülemez.

İlk köyden kovuldum. Ama yılmayacağım.

Saygılarımla