Mesajı Okuyun
Old 03-07-2008, 12:47   #9
kapgan

Alıntı:
Yazan Av. Ayşegül DOĞAN
Merhabalar ben İş Kanunu'nun 5. maddesinden kaynaklanan 'Ayrımcılık Tazminatı' ile ilgili dava açmak istiyorum, ancak bununla ilgili herhangi bir örnek dilekçe bulabilirsem çok memnun olurum. Çünkü davalı işyerinde bir grup işçi ayrıcalıklı konuma getirilmiş, yönetime yakınlıklarından dolayı,ben davayı sendika vekili olarak müvekkil adına açacağım. Keza taraflar arasında TİS var. Mevcut TİS de işçiler arasında statü farkı yok ve taban ücret belirlenmiş işe girişte. Ancak tespit etmiş olduğumuz 8 adet işçiye TİS dışında farklı zamlar da uygulanmış. Ben emsal işçi alarak içlerinden birini tazminat ve geçmişe dönük birikmiş maaş farklarını isteyeceğim Tazminatı isterken miktar belirtmem gerekir mi yoksa 4 aylık ücret tutarı demem yeterli mi ayrıca,maaş farkları için miktar belirtmem gerekli mi? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

En fazla 4 ay olduğundan(kanuna göre) 4 ay olarak istenmeli;Farklar için de,Yargıtaya göre özellikle iş davalrında fazlaya ilişkin hakların saklı kalması kaydıyla maaşlardan doğan veya varsa başka farklar da belirtilerek istenir,sonradan bilirkişi v.s ile daha fazla alacağın çıkması halinde ıslah ile artırılır.Bu arada 8 işçi meğer ki sendikalı ise bu böyledir o yüzden işçilerin sendika üyesi olup olmaması da araştırlmalı diye düşünüyorum.