Mesajı Okuyun
Old 13-04-2011, 10:43   #1
av.heimatlos

Acil İş Ortaklığına Yapılacak İcra Takibinde husumet

Sayın meslektaşlarım sorumu sabırla okuduğunuz için tşk ederim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

X ve Y adında iki Anonim şirketi bir elektrik dağıtım şirketinin ihalesine katılmak için iş ortaklığı kuruyor X-Y iş ortaklığı şeklinde. İhaleyi alan iş ortaklığı müvekkilim olan A'dan 250.000 TL'lik malzeme satın alıyor ve müvekkilim A faturayı X-Y iş ortaklığı şeklinde fatura tanzim ediyor. Daha sonra iş ortaklığı elektrik dağıtım şirketinden alacağı hakediş üzerine müvekkilim temlik koyuyor. temlik kısaca şöyle " X-Y iş ortaklığının Elektrik dağıtım şirketinin yaptırmış olduğu iş neticesinde X-Y iş ortaklığının hakedişlerine geri dönülmez bir biçimde 250.000 TL'lik temlik konulmuştur. Bu miktardaki temlik bundan sonra A şirketine ödenecektir." şeklinde bir temlik koyuyor. Daha sonra X-Y iş ortaklığı işi yarım bırakıyor ve sadece 60.000 TL hakediş çıkıyor. müvekkilim 60.000 TL'yi alıyor ancak 180.000 TL lik alacağını alamıyor.şimdi elimizde X-Y iş ortaklığı adına kesilmiş irsaliyeli fatura ve malların teslim edildiğine dair evraklar var ve biz X-Y iş ortaklığına karşı icra takibi yapmak istiyoruz. Bu arada X şirketi batmış Y şirketinin malvarlığı iyi durumda
sorularıma gelince;

1-Biz faturayla icra takibi yapmak istiyoruz borçluyu X-Y iş ortaklığı şeklinde mi göstermeliyiz yoksa X şirketini ayrı, Y Şirketini ayrı iki borçlumu göstermeliyiz.

2-X-Y iş ortaklığının bilindiği üzere tüzel kişiliği yoktur ve haliyle malvarlığı da yoktur. ilk başta bir borçlu gibi X-Y iş ortaklığını şeklinde icra takibi başlatırsak daha sonra X ve Y şirketlerinin malvarlıklarına ayrı ayrı gidebilir miyiz?

yardımlarınız için şimdiden tşk ederim.